Шкільні їдальні, які ще до війни збирали на перервах сотні учнів, нині збирають тисячі переселенців. Наша знімальна група побувала у всіх соціальних їдальнях Луцька.

Про талони, меню, графік роботи і найголовніше – про людей, які щоденно приходять по гарячі обіди у школи, – у сюжеті Анастасії Качини.

У їдальні школи №24 о 12-й годині обідає з десяток людей. Усі вони – переселенці. Віднедавна тутешні кухарі готують лише для них.

«Переселенець при собі має мати талончика… Вони приходять, ми талончик забираємо і харчуємо. Дітки їдять на 30 гривень, а дорослі на 45», – розповіла завідувачка їдальні Тетяна.

Талони на обіди, розказує вона, видають у департаменті соціальної політики. Їх може отримати лише та людина, яка зареєструвалася в Луцьку як вимушено переселена. Один талончик – це перше, друге, третє, компот і булочка. Меню змінюється щодня. До прикладу, сьогодні – суп овочевий, макарони відварні, шніцель і салат із квашених огірків, а також булочка та компот із сухофруктів із шипшиною.

Пара із Києва приїхала до Луцька близько місяця тому. Марина каже: хоч у Києві ще не пекло, втім, сидіти й гадати, чи прилетить ракета у їхній будинок, було б по-дурному. Тому сіли в евакуаційний потяг і рушили до Луцька.

«Ми навіть лежали, ми спали. Він не був забитий, як на Львів, коли люди лежали просто у проході. У нас було нормально, ми доїхали. Правда, їхали десять годин, але це був просто рай, ми просто спали. Я ж кажу, нам пощастило. Нам серйозно пощастило. У людей була гірша ситуація, значно гірша», – розповіла киянка Марина.

Пощастило парі і з житлом у Луцьку. Їх, кажуть, безплатно оселили в гуртожитку. Ще однією удачею для Марини стало відкриття в районі гуртожитку соціальної їдальні. Вона з Олегом приходять сюди обідати або ж брати «гаряче» вже втретє. Обіди з собою, до слова, тут беруть майже всі переселенці.

Готують для вимушено переселених людей і в гімназії №4. Щоправда, тут людей у десятки більше, ніж у їдальні 24-ї школи.

«Тут взагалі доходило до 700 людей у день. От вчора було 670», – каже бухгалтерка комбінату шкільного харчування Ірина. Процедура тут така ж. Віддаєте талон – отримуєте обід.

Пара із Ніжина у цих стінах уже втретє. До Луцька, каже, приїхали на декілька днів. Чекають закордонних паспортів, аби виїхати за кордон.

«Ми оце тільки зрозуміли, що це ж безплатно нам талони дали, і почали сюди їздити. І ви знаєте, готують добре. Чоловік каже: суп овочевий добрий, ти такого, каже, ніколи не варила», – ділиться жінка.

Такий же овочевий суп для переселенців готують і в школі №26. У всіх соціальних їдальнях Луцька, які нині працюють лишень для переселенців, – однакове меню.