Волинян закликають почати бізнес з чистого аркуша, скориставшись податковою амністією. Йдеться про статки громадян, які перебувають у тіні. Держава пропонує українцям добровільно задекларувати своє майно, і, як запевняють у Міністерстві фінансів, для цього створили комфортні умови. Звідки з’явилися статки – обіцяють не запитувати. А ще запевняють, що кожна людина сама вирішує, скільки майна чи грошей хоче задекларувати.

Уже два місяці в Україні діє одноразове добровільне декларування доходів громадян, або ж, як це ще називають, податкова амністія. Що це таке і як воно працює?

Протягом одного року, до 1 вересня 2022-го, українці мають змогу відкрито заявити державі про свої реальні статки. Зокрема ті, хто ніколи не сплачував податки. І за таке ухилення від сплати податків, як запевнили, у Міністерстві фінансів, обіцяють не карати. Закликають волинян почати фінансове життя «з чистого аркуша».

«Кожна цивілізована європейська держава починала з цього декларування, щоб з часом бачити рівень розвитку держави, своїх громадян», – каже начальниця Головного управління ДПС у Волинській області Світлана Савчук.

Що ж можна декларувати? Усе, що придбали за доходи, які отримали без оподаткування.

«Декларуванню підлягають всі активи. Це, в першу чергу, наше житло: будинки, квартири, нежитлові приміщення комерційного використання, земля, а також транспортні засоби, антикваріат, твори мистецтва, ювелірні вироби», – пояснює Світлана Савчук.

До слова, можна задекларувати і готівку. Для цього її потрібно покласти на спеціальний рахунок у банку. Межа – 400 тисяч гривень. Якщо у вас є такі неоподатковані гроші в активах, гаманцях чи під подушкою, цю суму держава готова пробачити, і потреби в подачі такої декларації не буде. Якщо ж у вас є більше, то скільки задекларувати – вирішуєте ви самі. Ціна амністування статків, кажуть, майже символічна – 5% для активів, що знаходяться на території України і 7% для активів за кордоном. Утім, можлива і розстрочка.

Податківці додають, що навіть після завершення періоду амністії не матимуть права перевіряти законність походження цих грошей.

«Це гроші, які можуть бути вкладені в легальну економіку, які можуть працювати на сьогодні і на благо нашої держави і на благо наших громадян, які є на території України і які користуються цими благами», – каже Світлана Савчук.

Можна подумати, що ця податкова амністія – чудовий шанс для українських олігархів безкарно показати своїх статки. Втім, у законі прямо заборонено брати участь в амністії людям, які були держслужбовцями з 2015 року. Тут орієнтуються на бізнесменів, підприємців, фопів та самозайнятих людей, які у минулому занижували розмір податків, ухилялися від сплати ЄСВ або взагалі працювали без державної реєстрації.

За перший місяць податкової амністії в Україні задекларували 56 з половиною мільйонів гривень. На Волині поки що ніхто не скористався добровільним декларуванням.