Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект № 1076 “Про внесення змін до Закону україни “Про публічні закупівлі та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель”. Ухвалення цього законопроекту в цілому може призвести до   скасування закупівель ліків через міжнародні організації.

“ЗА” проголосували 351 народних обранців, – пише Українська правда Життя.

Законопроект внесли в Раду 7 нардепів “Слуги народу”: Роксолана Підласа, Олена Шуляк, Віталій Безгін, Дмитро Костюк, Валерій Стернійчук, Андрій Клочко, Павло Фролов.

Під час розгляду законопроекту жодного разу не озвучили те, що він скасовує закупівлі ліків через міжнародні організації.

Проти ухвалення документу виступили пацієнтські організації “Пацієнти України” та “100% Життя”.

“Якщо законопроект проголосують у такій редакції, він загрожує здоров’ю та життю сотень тяжко хворих українців, серед яких — діти, адже він позбавляє українців доступу до рятівних ліків, а також до вакцин”, — наголосила Інна Іваненко, виконавча директорка БФ “Пацієнти УКраїни”.

Жінка пояснила, що наприкінці закону “Про публічні закупівлі…” були виключення, які дозволяли закупівлі через міжнародні організації МОЗу та оборонній сфері. А в редакції, яку щойно ухвалила Рада, виключили МОЗ і залишили лише оборонну сферу:

“На жаль, у цій редакції нема продовження механізму закупівель ліків через міжнародні організації. Сподіваюся, не все так погано, бо це було перше читання”.

Опублікувала пост

Народна депутатка Ольга Стефанишина на своїй сторінці у фейсбуці розповіла про те, що вони з головою медкомітету  Михайлом Радуцьким домовилися, що вноситимуть правки між першим і другим читанням.

Жінка зазначила, що голова комітету здоров’я нації погодився з тим, що практика міжнародних закупівель має свій позитивний ефект. Адже:

  1. Сьогодні 10 видів вакцин від 10 небезпечних хвороб, які діти і дорослі мають отримати за Календарем щеплень, є в усіх областях України. Такі показники маємо вперше за останні роки.
  2. Вакцини для України закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) – лише якісні і ефективні, які давно і широко використовуються у світі і мають гарантію якості.
  3. Нині держава повністю забезпечує безоплатне стентування для всіх пацієнтів з інфарктом з елевацією сегмента ST, які потребують негайної допомоги.
  4. Прорив у забезпеченні стався у 2016 році, коли міжнародні організації за ті самі кошти змогли закупити втричі більше стентів у 2016 році, ніж це робив МОЗ України до запровадження закупівель через міжнародні організації.
  5. 90% онкологічних препаратів сьогодні МОЗ закуповує дешевше ніж до міжнародних закупівель. На деякі ліки ціну вдалося знизити у 67 разів.

Ольга Стефанишина зазначила, що наразі є розуміння, що міжнардні закупівлі потрібно подовжити мінімум на два роки для ліків та медвиробів, вакцин – назавжди. Такі правки домовилися подати спільно з Михайлом Радуцьким між першим і другим читанням.

“Таким чином ми дамо можливість становлення та плавного переходу від міжнародної практики до національних торгів та програми реімбурсаціі. Крім того, залишимо можливість купувати вакцини через дитячий фонд ЮНІСЕФ, який гарантує їх високу якість та найкращі ціни в світі.  Якщо цього не зробити, сотні пацієнтів залишаться без ліків вже з 1 березня 2020 року”, – йдеться у повідомленні Ольги Стефанишиної.