Через тиждень після Великодня українці йдуть на кладовища, щоб вшанувати своїх рідних. У народі цей день називають провідною неділею. Люди прибирають могили та прикрашають їх до свята. Багато років популярними були штучні квіти. Значно рідше несли живі. Чи змінилися тенденції цьогоріч, ми дізнавалися на ринках та гуртівнях Луцька.

На Центральному ринку гамірно. Особливо багато людей у рядах зі штучними квітами. Українці полюбляють прикрашати ними могили. Хтось уже від цього відійшов і надає перевагу живим, а хтось не зраджує традиціям.

Штучних квітів на ринку море. Ромашки, троянди, соняхи, гвоздики, тюльпани і багато іншого пластику. Ціни у порівнянні з минулим роком, розповідають продавці, не змінилися.

«30-40-50. Це така середня ціна», – каже продавчиня.

Хоча, будучи на ринку, найчастіше чули ціну у 70 гривень. Квіти саме такого ґатунку цікавлять покупців. Якщо ви прийшли по один букет – ніби й невеликі гроші, а якщо ж вам треба зо п’ять – то сума вже відчутніша. Торговці кажуть: самі не думали, що вийдуть на ринок, адже в такий час людям не до квіток.

Киплять торги й на гуртівнях. Зазвичай там квіти дешевші. Зустрічаємо покупців із різними поглядами. Вікторія змінює квіти на могилах рідних щосезону.

«Хочеться, щоб воно було свіжіше, зеленіше, веселіше», – каже жінка.

А Юна купує такі квіти у виняткових ситуаціях: коли їде на кладовище за межі області.

«Я зазвичай купую максимум лампадку, змінюю стрічку-рушничок, кладу свіжі квіти і на тому все», – розповідає лучанка.

Позбутися штучних квітів на могилах рекомендує більшість священнослужителів. До прикладу, ігумен Никодим Смілий категорично проти будь-чого, що люди полюблять зносити на кладовища. Каже, покійним не потрібні ні паска, ні крашанки. Більш доречною буде молитва. І штучні квіти однозначно програють живим.

«Вигорає на сонці, вимокає на дощі, на вигляд абсолютно негарно – обтріпане, задрипане», – висловився ігумен Луцького братського Хресто-Воздвиженського монастиря.

Тобто, аргумент «щоб було гарно», каже отець Никодим, недоречний. Тим більше, що потім усю цю «красу» немає куди подіти.

«Це ж потім вивозиться десь в кутку на кладовищі, викидається, і хай там комунальники думають, куди його прибрати. Або підпалюють, і смердить воно», –  розмірковує священник.

На ринку поруч зі штучними квітами всіяно і живими. Вибрати є з чого, та й ціни не кусаються – від 4 до 15 гривень за цибулину.

«Багато братиків беруть, примули. Беруть всякі – які кому подобаються», – розказує продавчиня Галина.

Продавці ж пластикових квітів розповідають, що політика деяких священників працює на знищення їхнього бізнесу. А причина того, що все валяється на смітниках, – відсутність переробних заводів в Україні.

«Чого їдете в Польщі і кругом кладовища чистота і порядок? Чого їдете в Чехії – чистота і порядок? Є повно квітів, повно лампадок», – зауважує продавець Ігор.

Квіти, які продають, з України або з Китаю. Наші, кажуть, кращої якості. Хоча у пріоритеті нині зовсім інше.

«Пріоритетно нам працювати, давати зарплату працівникам, платити податок», – наголошує продавчиня Надія.

Якими квітами прикрашати могили рідних і у великодні свята і в будь-який інший час, – особиста справа кожного. Утім, не слід забувати про шкоду пластику довкіллю та коротку красу штучних квітів.