До повномасштабної війни саме Луцький авторинок вважався одним із найбільших та найкращих в Україні. У визначені дні тижня на околиці міста ніде було голці впасти, адже там юрмилися сотні людей та авто. Хтось продавав, хтось купував, хтось лишень приглядався.

Через вторгнення Росії автомобільний ринок добряче просів. Пожвавити його взялися законом про нульове розмитнення, щоб українці, які опинилися у скруті, могли придбати автівку без сплати космічного мита, ПДВ та акцизу. І авторинок ожив.

Яка нині ситуація та наскільки здешевшали машини – розповіла Ангеліна Гущина.

На авторинку знову ні пройти, ні проїхати, адже сотні автовласників вкотре з’їхалися в надії знайти свого покупця. Це, розповідають, лишень третій авторинок за час повномасштабної війни. Людей, кажуть, в рази менше, ніж було колись. Та й ціни значно впали. Особливо непереливки тим, хто привіз автівки до введення воєнного стану

«От, наприклад, така «Шкода» коштувала 6 з половиною тисяч, а зараз 4», – кажуть на ринку.

Завдяки закону про нульове розмитнення в українців з’явилася можливість завозити автівки з-за кордону без сплати мита, акцизу й ПДВ, що суттєво зменшує витрати і дає можливість за ті ж 5 тисяч доларів придбати значно комфортніше авто, ніж можна було собі це дозволити раніше. Непереливки, кажуть водії, тим, хто приганяв машини до війни. Адже бажаного заробітку на такому авто вже не отримаєш.

Ось, до прикладу, «Шкоду Фабію» пан Василь привіз напередодні Нового року. Оцінював її у понад 6 тисяч доларів. І досі її не продав. Зараз не втрачає надії і запевняє: готовий зробити хорошу знижку.

Покупців нині обмаль, бідкаються власники авто.

«Зараз не дуже цікавляться. Так просто дивляться на ціну. Бачте, тепер кожен хоче трошки потримати гроші. Знайти економніше, дешевше», – розказує водій Володимир.

Та й самі люди зізнаються: поки прицінюються.

За словами торговців, на авторинок приїздять багато переселенців. Серед них і Ліана зі столиці. Жінка приглядається до авто за 5-6 тисяч доларів.

Один чоловік продає аж 3 автівки. Їх він привіз уже в умовах пільгового розмитнення. Взяв, каже, стільки, аби заробити більшу копійку.

Фахівці ж запевняють, що ситуація на автомобільному ринку не критична.

«Ціна на автомобілі, які зараз привозять, знизилась орієнтовно на 30%, оскільки не враховані самі митні платежі. Але загалом ми б не сказали, що це кардинально впливає на ринок, оскільки це має тимчасовий ефект», – пояснила директорка компанії West Auto Hub Юлія Риковська.

Інша справа, кажуть фахівці, що вдвічі дорожче за свої послуги почали брати люди, які погоджуються пригнати авто. Та й що більший попит на імпортні автівки – то швидше вони почнуть дорожчати в Європі.

А попит зріс неабияк, підтверджують митники. Із запровадженням пільгового розмитнення автівок почали приганяти чи не вдвічі більше, ніж до війни.

Такий ажіотаж і справді спричиняє великі черги на пунктах пропуску. Справа в тім, що українці не знають, як довго буде можливість привезти авто чи не вдвічі дешевше, тож поспішають встигнути. А досвідчені торговці тим часом сподіваються, що законодавство таки скоригують і запровадять бодай певні обмеження, аби люди не спекулювали.