У Луцьку торговці Центрального ринку прийшли вранці на роботу і поцілували замок. На воротах табличка: «Санітарний день». Адміністрація пояснює: вже місяць просять підприємців заплатити за оренду, але поспішають не всі. Через велику заборгованість неможливо навіть заплатити за воду і ще ряд послуг, які необхідні, аби базар працював законно.

Чи довго ще через недобросовісних торговців страждатиме весь ринок – з’ясовувала Ольга Матвєєва.

Підприємиця Любов Ткачук 13 травня, як завше, із самого рання прийшла на роботу. Однак їй разом із сотнями інших колег довелося дивитися на зачинені ворота. Табличка «Санітарний день» виявилася несподіванкою.

«Нас не пускають на ринок. Вони поскидали в телеграм оці новини, що вони там мають прийняти. Справа в тому, що підписників у телеграмі на їхньому тому каналі – 194 людини», – скаржиться підприємиця.

А підприємців, які тут працюють, – до тисячі. Олег Панькевич хоча й бачив повідомлення у телеграмі, теж із самого рання оббиває пороги ринку. А «санітарний день», каже, керівництво мотивує тим, що деякі підприємці роками боргують оплату за контейнери.

«584 тисячі – те, що пише в телеграмі. Чому через тих людей, які не платили, ми маємо не виходити на роботу? Знаю особисто тих, хто не платить. А вони сьогодні тут є? Немає, вони собі сплять в теплому ліжечку, і їм плювать на нас», – розмірковує підприємець Олег Панькевич.

Пані Тетяна тут працює близько 30 років. Каже, що орендну плату за її контейнер брали готівкою контролери, які самі по неї приходили. Коли кілька місяців тому змінилася адміністрація ринку, ці так звані «збирачі грошей» кудись зникли. Кому платити – жінка не знає.

«Я підходила особисто: візьміть з нас гроші, ми хочемо заплатити. Почекайте, вам роз’яснять, ви заплатите. Ну що то за хазяйство», – розповідає підприємиця Тетяна Шапель.

Проблема, як виявилося, у тому, що нова адміністрація ринку відмовилася від оплати готівкою – щоб усе було прозоро. Зробити це наразі можна лише безготівково, перекидаючи гроші на відповідний рахунок у банку. Це, наголошує керівництво, намагаються донести підприємцям вже більше як місяць – про усі деталі інформують в телеграмі.

«Ніякий бюджет ніякого підприємства не витримає з кожним індивідуально говорити, тому ми створили вебсайт, створили чат-бот, спілкуємося, інформуємо, які в кого заборгованості, коли потрібно платити», – пояснює керуюча Центральним ринком Наталія Антоненко.

У чат нині активно долучаються, але геть не активно сплачують заборгованості. В адміністрації ринку кажуть, що гроші за оренду боргують 70 відсотків місцевих підприємців, а «санітарний день» – вимушений крок. Його довелося робити настільки терміново, бо вчора дізналися, що через заборгованість воду на ринку комунальники відключать. Оплатити послуги водопостачання, а разом із тим податки, роботу охорони, клінінгу та інших сервісів просто немає чим. Адже орендна плата – основне джерело доходів.

«Відповідно ми не чекали, коли нам відключать світло і так далі, тому що у людей дійсно багато продукції в холодильниках, і це велика спека, й заздалегідь почали працювати ще з 13.04 з заборгованостями, щоб вчасно сплачували. На жаль, зволікають зі сплатою люди», – наголошує Наталія Антоненко.

Та й вхід на ринок для підприємців повністю не закрили – ті можуть забрати і навіть розпродати продукцію, аби вона не зіпсувалася. Нині працюють над тим, щоб укласти договори із усіма ФОПами, бо ж чимало раніше таких не мали. І наголошують: ринок працюватиме й надалі, але лише з тими, хто офіційно платить за своє місце.

«Все дуже просто. Сплачують вчасно – мають послугу, не сплачують вчасно – ми не маємо внутрішніх коштів з чого працювати. Ми працюємо з доходів про оренду. Це наша основна діяльність на цьому підприємстві. Якщо немає вчасно платежу, в нас немає чим оплатити рахунки», – зауважує керуюча ринком.

Утім, передусім на рядах варто навести порядок. Раніше ж тут панувала повна антисанітарія – сміття вивозили лише раз на тиждень. Тепер це роблять щодня. Щоб ринок працював за усіма нормами, залагодити треба ще кілька моментів.

«По виконанню ветеринарно-санітарного законодавства, по виконанню суб’єктом господарювання правил, де сміття, де не сміття повинно бути. У нас немає шансів бути відкритими, тому що ми порушуємо закон і не маємо права працювати», – зазначає Наталія Антоненко.

Підприємців просять якнайшвидше оплатити свої борги, аби надалі ринок працював безперешкодно.