Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю – без належних умов! Єдина така установа у Луцьку заледве надає оздоровчі послуги для 10% діток, що цього потребують. Тут не вистачає фінансування, через те й скрутно із обладнанням, умовами та фахівцями. Втім, найбільша проблема, вважають батьки пацієнтів, – повне небажання керівництва змінювати ситуацію. Обурені та обдурені умовним лікуванням власних дітей люди забили на сполох і вирішили діяти.

Яким методом та чи виявився він дієвим – дивіться у сюжеті Ольги Матвєєвої.

Разом із 9-річним сином-візочником Світлана Косинець вже 5 років відвідує центр реабілітації “Пролісок”. Це єдина державна установа в Луцьку, що надає допомогу діткам і з ДЦП, і з синдромом Дауна, і аутистам.

“Ефективна робота центру дозволяє мені особисто працювати, хоч якось отримувати різноманіття від життя, дозволяє дитині відпочити від мене, мені від дитини”, – ділиться Світлана Косинець.

Щоправда, ефективною роботу центру не назве ніхто. У Луцьку близько тисячі дітей із інвалідністю – центр реабілітації “Пролісок” приймає не більше сотні. Більше не беруть: бояться приписів та штрафів.

“Площа приміщення для дітей з особливими потребами має бути більшою. Це було прописано в нормативних документах – на яку кількість дітей ми розраховані. Від 51 до 100 і відповідно штатні одиниці”, – каже в.о. керівниці реабілітаційного центру “Пролісок” Людмила Казмірук.

І навіть цій сотні дітей приділяють не більше 4 годин на день. Цього часу недостатньо для того, аби відвідати усі необхідні процедури. Обмаль його й для батьків, які в цей час намагаються заробити бодай якусь копійчину, аби витратити на те лікування власної дитини.

“Якщо чесно, то хотілося, щоб він працював хоча б годин з 8, щоб можна було спокійно реалізувати свій робочий час. Я педагог, в школі йдуть мені на зустріч і підлаштовують розклад так, щоб мені було зручно, поки дитина тут в центрі перебуває. Я мушу вийти на роботу, тому що не вистачає коштів, які дає держава, це всім зрозуміло”, – пояснює мама хворого хлопчика Світлана Косинець.

Впродовж останніх років “Пролісок” лише занепадає та руйнується. Тут геть не адаптовані для дітей з інвалідністю пандуси, туалети та ігрові майданчики. Зробити належні умови можна було б, якби керівництво закладу проявило бодай якусь ініціативу. Розголосу проблеми та сприяння у її вирішенні зневірені батьки просять у депутатів.

“Центр слід офіційно зареєструвати як надавача соціальних послуг та до роботи максимально залучати благодійників. Це керівниці “Проліска” радять зробити невідкладно”, – каже депутатка Луцької районної ради Ольга Максим’як.

Керівниця департаменту соціального захисту Луцькради Вікторія Майборода додає: після цього “Пролісок” зможе брати участь в різних державних програмах, які спрямовані на фінансування надавачів соціальних послуг.

Хто робитиме зміни на краще у ребілітаційному центрі “Пролісок” – батькам байдуже. Головне, кажуть, це результат. Тож після спільної наради, сподіваються, важливе питання, що напряму стосується здоров’я їхніх дітей, зрушить з мертвої точки.