Уже наприкінці травня українські випускники мали складати перше ЗНО. Утім, через війну від звичної системи вступу довелося відійти. Днями Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким спрощується ЗНО, а також скасовуються ДПА та ЄВІ.

«Прописане таке: прийом на навчання у 2022 році на здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, магістра відбуватиметься за особливим порядком без урахування результатів ЗНО. Можливо, я декого здивую, але цей закон не скасовує ЗНО», – зазначила завідувачка відділу ЗНО на Волині Алла Корнейко.

Йдеться і про те, що  випускники звільняються від ДПА, вступних іспитів. Вступна кампанія відбуватиметься за спеціальною процедурою. Утім, що це означає – наразі не відомо.

Один із варіантів запропонувала народна депутатка Наталія Піпа. За її словами, абітурієнтам можуть запропонувати онлайн-тест із 3 предметів: української мови, історії України та математики.

«Цей онлайн-тест буде проведений орієнтовно в липні у безпечних місцях. Для тих, хто залишив Україну, навіть передбачається використання консульства, посольства. Результати цього тесту будуть враховуватися як один зі складових конкурсного відбору», – розповіла Алла Корнейко.

Директор луцької школи №1 Андрій Киця каже, що через пандемію коронавірусу ДПА останні два роки і так скасовували, тому до цього не звикати. Тож в атестати вже готуються виставляти учням бали за підсумком річних оцінок. Щодо ЗНО, то, каже, підтримує рішення спростити формат його проведення.

«Є в нас місця в Україні, де сьогодні провести ЗНО просто неможливо. І ні про які рівні умови говорити тут не можна, тому що чисто практично цього зробити неможливо», – каже Андрій Киця.

Утім, бодай якісь тести обов’язково мають бути, щоб абітурієнти могли вступити до вишів і були у рівних умовах. Про це кажуть і батьки 11-класників.

«Діти у відносно спокійних областях, я переконана, мають право на те, щоб якимось чином скласти ЗНО, тому що це механізм, який чітко розроблений, і діти будуть мати впевненість, що є можливість вступати до закладів вищої освіти… Я знаю, що протягом року діти, які визначилися з основними предметами, готувалися», – зауважила мама випускниці Валентина Триндюк.

Тож поки і батьки, і педагоги з нетерпінням чекають детальніших пояснень, як усе відбуватиметься на практиці. До слова, порядок вступу до університетів невдовзі має затвердити Міносвіти. Відповідні документи обіцяють опублікувати протягом 30 днів.