Чимало глядачів переконані, що телебачення – це про ведучих, які працюють у студії, чи журналістів, що виїздять на події. І далеко не всі розуміють, що за кожним проектом, кожним сюжетом, кожною хвилиною ефірного часу стоїть команда, яка залишається за кадром. Серед тих, хто знаходиться “по той бік камери” на 12 каналі – програмна директорка Юлія Романюк. 

За її плечима – понад 25 років досвіду в журналістиці. Вона контролює процес створення нових проектів: від ідеї до виходу в ефір. Перечитує сценарій, переглядає кожну програму перед трансляцією. 

Ми розпитали її про новий сезон на 12 каналі, улюблені проекти, а ще – про натхнення, яке допомагає в роботі. 

— Ви вже майже рік працюєте на 12 каналі. Чим він особливий для вас?

— Найперше, що мені подобається на 12 каналі, це колектив і атмосфера, яка тут панує. Дуже затишно й особливо. Це відзначають усі, хто до нас приходить: і нові працівники, і гості. Тут все склалося: стильний офіс, чудова команда. А ще, звичайно, це керівниця, бо саме вона задає настрій усього колективу.

— У вересні стартував новий сезон на каналі. Чому він розпочався саме на початку осені?

— Традиційно вважається, що літо – це сезон затишшя. Люди у відпустках, проводять більше часу на природі. А восени з’являється більше вільного часу, який можна присвятити перегляду улюблених програм.

На каналі сезон стартував у вересні, але йому передували дуже насичені і цікаві літні місяці, коли тривала підготовка до запуску нових програм. Тому сказати, що в нас літо було розслабленим не можна. Підготовка до деяких проектів триває місяцями.

— А як взагалі створюються нові проекти? Де беруться ідеї? 

— Буває, що випадок підштовхує до створення чогось нового. Наприклад, “Українці за кордоном”.

Дуже часто використовуємо метод мозкового штурму, коли збирається кілька людей і кожен “накидає” ідеї. В такі моменти народжується істина. Спочатку є ідея, потім ми думаємо, як це технічно втілити, а затим підбираємо ведучих.

***

“Нам стало цікаво, як на чужих берегах ведеться колишнім нашим землякам: які сни їм сняться, які проблеми турбують, як влаштований їхній побут? А найголовніше – хочемо з’ясувати чи в погоні за світлим завтра українці не розгубили своєї ідентичності, не стали людьми без батьківщини? Адже ми певні, що прийде час і нашому брату стане добре жити на своїй рідній, батьківській землі. Була б на те Божа воля і державницька позиція нашого політикуму. А поки… кожного вівторка о 20.00 окрема людська історія із радощами та печалями у програмі “Українці за кордоном”, – Олександр Стернічук, ведучий.

***

— Тобто ведучі працюють лише в кадрі, а до підготовки нового проекту не мають відношення?

— Авжеж, ні. Вони часто вносять свої корективи в програму. А буває, що стають авторами чи співавторами проектів.

Наш ведучий Богдан Коваль часто додає щось нове. У цьому сезоні підготував для глядачів “Поліцейський влог”. Він сам і знімає, і коментує те, що відбувається. Стороння допомога йому потрібна лише на стадії монтажу.

Хоча буває, що проекти готуємо під конкретних ведучих.

— Які це програми?

— Наприклад, у нас є позаштатна ведуча Анна Данильчук. Вона викладачка університету, філологиня. Ми подумали, що вона дуже цікава людина і було б непогано, якби вона прийшла до нас на канал. Саме для неї ми розробили проект “Розмова про мову” й запропонували Анні стати ведучою.

— Які ще новинки чекали глядачів цієї осені?

“Бізнес-бранч”. У студію на розмову ми запрошуємо бізнесменів, які діляться своїми історіями успіху. Часто говорять про особисте. Бо глядачам цікаво не лише, як вони ведуть бізнес, а й те, які ці люди у побуті: хто чим захоплюється, як відпочиває. Ведуча цієї програми – Луїза Киримова, їй дуже добре даються ці розмови. Гості з нею відверті.

В цьому сезоні ми також дали нове життя проекту журналістських розслідувань “Спецтема”.

***

“Спецтему” важко назвати програмою класичних розслідувань. Бо тематично ми акцентуємо увагу не на корупції, хабарництві, а на соціальній складовій. В центрі уваги “Спецтеми” в нас не чиновники і «шишки», а звичайні люди. Нашою програмою ми хочемо допомагати цим звичайним людям добиватися справедливості», – Олександр Бугаєнко, головний редактор 12 каналу.

***

— А який ваш улюблений проект?

— У мої посадові обов’язки входить перегляд кожної програми перед ефіром. І кожною я захоплююся: “БлаблаTime”, “Вікенд на 12 каналі”, “Актуально”, “Особистості.Взаємини”, ми, до речі, перезапустили “ART вітальню”, тепер її веде відома мисткиня Тетяна Ярошик.

І наші “Заходеньки”. Ми сумнівалися в цій програмі перед її виходом. А тепер – в захваті і від продукту, що виходить в ефір, і від рейтингу.  Це проект про людські долі, про захоплення, про життя в селі.

***

“БлаблаTime” –  це поєднання багатьох передач в одній. Це і туристичний вісник, бо ми розповідаємо про традиції в різних країнах. І суспільно-політичне шоу, бо обговорюємо найголовніші новини і тієї країни, про яку говоримо і України. А ще намагаємося якось порівнювати нашу державу із тією, куди їдемо. “БлаблаTime” – це шанс почути найактуальніші плітки із волинського політикуму. Усе це з гумором”, – Костянтин Яворський, ведучий “БлаблаTime”.

***

— Ви так багато працюєте – вас можна зустріти в офісі й у позаробочий час, і у вихідні! Як вдається відпочивати, відновлюватися? 

— Я захоплююся своєю роботою. Залишаюся в офісі не тому, що мушу, а тому, що мені приємно тут бути, приємно дивитися наші програми. Я з радістю йду на роботу, адже знаю, що тут зустріну доброзичливість, людяність, професійність.

Перезавантажитися мені допомагає моя сім’я, рідні мене розуміють і ніколи не докоряють.

Вже півроку у нашому офісі проходять заняття з йоги. Я відвідую їх з першого дня. Чесно, ніколи не думала, що йога може стати настільки близьким мені заняттям.

А ще дуже надихає результат: подобається, коли програма виходить дійсно цікава, коли можу з гордістю радити її до перегляду рідним, знайомим. Кожен новий ефір – це велика радість. Тож ми не плануємо зупинятися.