За підтримки Європейського Союзу український Уряд вже розпочав реформу українських дорожніх шляхів. А реформувати тут є що! За даними Міністерства Інфраструктури, наразі, лише три відсотки автодоріг в задовільному стані.

Першим кроком для захисту дорожнього полотна від руйнування стало впровадження габаритно-вагового контролю, адже зараз кожна третя вантажівка є перевантаженою, що в результаті призводить до руйнування, як дорожнього полотна, так і несучої основи доріг.

Взялися і за зміни структури фінансування ремонту. Якщо раніше гроші виділяли із центрального бюджету, то тепер для цього створили спеціальний Державний дорожній фонд і його територіальні відділи. Наповнення відбувається за рахунок акцизів з пального. Зараз це 5 відсотків із кожного літра . Таким чином, за минулий рік зібрали майже сорок мільярдів гривень. Усе це витрачають виключно на дороги.

Начальник служби стверджує, що основна проблема українських доріг у фінансуванні. Воно хоч і зростає щороку, але й вартість робіт зростає. Якщо у 2007-му році на один кілометр потрібно було 200 тисяч гривень, то зараз на це потрібно вже 15 мільйонів. Анатолій також стверджує, що після 2012-го року грошей на ремонт доріг майже не виділялися, через що зникло багато потужних підрядників, але нині на цьому ринку відбувається підйом.

Наразі в області є дороги, які не ремонтували двадцять п’ять років, а зараз вони потребують капітального ремонту, але інколи на це виділяють лише по декілька мільйонів, яких вистачає лише на ямковий ремонт. Найважливішим нині напрямком, який потребує втручання, Анатолій називає дорогу Луцьк-Ковель. А ось найуспішнішим проектом, як за фінансуванням, так і за якістю є дорога на Львів.

В більшості європейських країн за стан національних автошляхів відповідають центральні державні органи. Наприклад в Італії це, Національна автономна дорожня корпорація. Вона також управляє деякими автомагістралями. А от за районні та місцеві дороги відповідає місцева влада.

Також часто уряд передає дороги приватним підприємствам. Так, з 2010-го року в Ірландії завершено десять схем партнерства між державою та бізнесом. Завдяки цьому вдалося залучити понад два мільярда євро приватних інвестицій. В рамках цих схем створюють організацію, яка будує, ремонтує та підтримує дороги в належному стані. За це вона отримує право брати плату за користування цими дорогами. Проте, якщо потік транспорту низький і не досягає прописаної у контракті норми, національне управління доріг покриває нестачу.
Окрім того в багатьох країнах-членах оновленню інфраструктури сприяло фінансування ЄС. Наприклад, саме завдяки фондам Євросоюзу Польща зараз активно будує нові дороги та ремонтує старі.

В той же час в Україні, якщо раніше ремонтні роботи виконували підрядники-монополісти, то реформа передбачає ринкову систему розподілу замовлень. Це мало б підвищити прозорість держзакупівель та ефективність витрат. Адже Укравтодор тепер виступатиме лише замовником ремонтних або ж будівельних робіт, а ось виконувати та контролювати їх вже будуть приватні підрядники.
Та безпосередньо фірма-будівельник отримає гроші на свій рахунок за виконані роботи лише після того, як незалежний аудитор перевірить та підтвердить їх якість. Окрім того, підрядники надаватимуть гарантію на свою роботу, а тому, в разі деформації або ж руйнування дорожнього полотна, ремонтуватимуть його за власний рахунок.

Важливим внеском до цієї статистики є покращення стану доріг в ЄС. Дослідження показують, що безпека на дорозі переважно залежить від поведінки водія. Проте стан інфраструктури теж відіграє важливу роль. Навіть більше, поведінка водія може бути реакцією на стан дороги.

Ключовими причинами безпеки цих ділянок є достатня кількість смуг руху. Також важливими є чіткість і достатня кількість дорожніх знаків та розмітки на смугах, їх адекватне освітлення. Дорожнє покриття має забезпечувати зчеплення авто з дорогою.

Тріщини, вибоїни та ями змушують водія бути більш уважним. Неправильно побудована дорога, під час дощів може призвести до, так званого, аквапланування, коли через воду немає зчеплення між колесом та дорожнім покриттям і авто стає некерованим.