Сьогодні християни східного обряду відзначають останнє велике свято зими – Стрітення. Це одне з 12 найбільших християнських свят, яке символізує зустріч усього людства з Богом. У храмах освячують воду та свічки. Вірянам у цей день категорично заборонено лаятися. Натомість варто просити у Всевишнього про допомогу.

Це свято щороку відзначають 15 лютого, адже за Євангелієм цього дня маленького Ісуса принесли в Єрусалимський храм для обряду посвячення Богу. Це сталося на сороковий день після Його народження. Богородицю з Немовлям зустрів старець Симеон, котрому було відкрито Святим Духом, що він не помре, поки не побачить очікуваного в Ізраїлі Месію, тобто спасителя людства.

«І ось це збулося. Коли Симеон узяв на руки немовлятко, він промовив слова: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, бо побачили очі мої спасіння твоє», – розповідає настоятель луцького храму Святителя Йоана Золотоустого протоієрей Петро Атаманів.

Як і в інші християнські свята, на Стрітення треба уникати сварок, неприємних розмов. А віряни щороку у цей день йдуть на богослужіння, аби освятити воду й свічки.

«Ці свічечки, які ми сьогодні тримали в руках, мають не якесь магічне значення, а це щоб ми запалювали їх у своїх оселях для того, щоби ми творили біля них молитву», – пояснює священник.

Окрім того, свічки запалювали, коли вирувала негода чи неподалік будинку займалася пожежа, коли люди хворіли і навіть коли помирали. Адже вірили, що з цією свічкою будь-хто зможе спокійніше і простіше покинути світ живих.

Віряни розповідають, як ще використовують освячену воду та свічки.

«Вранці натще використовую, коли трохи занедужаю, а свічечки літом – як громовиця», – ділиться прихожанка.

«Цілий рік, коли в хаті нема світла. А ця свічка світить і здоров’я, щастя приносить», – стверджує інша прихожанка.

А за народними повір’ями на Стрітення зустрічаються зима з весною. У цей день заведено спостерігати за погодою, щоб знати, чого від неї чекати. Якщо цього дня холодно, кажуть прикмети, то весна буде затяжною і холодною. А ясна і тиха погода віщує ранню й теплу весну.

Якою буде весна на Волині – прогнозують синоптики.

«Ближче до кінця місяця очікують потужний циклон над Західною Європою, який буде зумовлювати до нас переміщення  теплих повітряних мас із Середземного моря, і в нас має потепліти… Буде погода до 10-15 градусів тепла», – розповіла синоптикиня Валентина Набока.

Зимові морози на Волині вже не вдарять. Щоправда, після весняного потепління, попереджають синоптики, стовпчики термометрів знову дещо опустяться.