У Міністерстві охорони здоров’я та Центрі громадського здоров’я запевнили, що не давали вказівок та рекомендацій для продуктових мереж щодо пакування овочів та фруктів у поліетиленові пакети.

Швидше всього таке пакування – ініціатива самих магазинів, – інформує Суспільне.

З початку карантину продукти у поліетиленових кульках можна побачити чи не в кожному маркеті. Втім, така подача продуктів багатьом покупцям не сподобалась. Люди скаржаться, що приходилось розривати пакети аби перевірити якість продуктів чи взяти меншу кількість. Особливо, обурило це еко-активістів, які припускають, що шкода від такого пакування може бути значною. Також вони ще до карантину спеціально відмовились від поліетиленових пакетів, але зараз у них немає іншого вибору.

Що про це говорять у МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я та Центрі громадського здоров’я запевняють, що таких рекомендацій для продуктових мереж не давали.

“Не було такої рекомендації від МОЗу. Не можемо сказати, чи це ініціатива супермаркетів, можливо, це Держпродспоживслужба. Але точно: це не ініціатива МОЗу”, — повідомили у пресслужі головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка.

Також у пресслужбі МОЗ підтвердили, що протягом карантину від відомства звучала заява: фрукти — непридатне середовище для виживання вірусу.

У Центрі громадського здоров’я наголосили, що з усіма рекомендаціями, у тому числі супермаркетам, можна ознайомитися на офіційних сторінках. Однак, зазначили точно не рекомендували магазинам загортати усі овочі та фрукти в пакети.

Там припустили, що цей захід може бути власною ініціативою супермаркетів.

Як пояснюють у супермаркетах

У самих же супермаркетах розповіли, що пакувати продукти почали тільки найбільші мережі.

“Продукти пакують з міркувань безпеки. Ця інформація належить до внутрішніх інструкцій та розпоряджень супермаркета”, — сказав представник мережі “Сільпо”  Андрій.

Що кажуть екологи

Екологи ж стверджуть, що запаковування продуктів в поліетилен користі ані для здоров’я, ані для довкілля не несе.

“Навпаки, саме на пластиковій упаковці найдовше затримуються аерозолі, які можуть містити вірус, і, таким чином, люди, які не бачать, що знаходиться в цих пакетах — будуть їх брати в руки, дивитися, чи там немає якихось гнилих продуктів. Імовірність заразитися є навіть вищою при таких діях. Водночас є абсолютно чітка рекомендація від асоціації пакувальників, що будь-яку упаковку (одноразову чи багаторазову) важливо мити”, — розповідає екологиня Ірина Миронова.

За її словами, такі дії збільшують шанси псування продуктів. Також люди не можуть брати ту кількість, яка їм потрібна і тому стають “заручниками”.

“Разом з тим, такі дії шкодять довкіллю і створюють “відчуття безпеки”, хоча насправді від них є лише додаткова шкода. Ми не рекомендуємо такі дії, проте дуже підтримуємо те, що в супермаркетах встановлюють дезінфектори біля кожних ваг, де зважуються продукти. Знов ж таки, запаковані продукти харчування не завжди містять цінники, люди їх беруть, йдуть до ваг і ці ваги жодним чином не дезінфікуються”, — підкреслила екологиня.

Вона зазначила, що фахівці рекомендують користуватися в магазинах власною тарою, яку вдома можна самостійно добре помити, продезінфікувати і бути впевненим, що в ній нічого немає. Так буде безпечніше не лише для довкілля, а й для здоров’я.