З перших днів війни підконтрольна Москві влада Криму активно підтримує політику путіна. Ця ж влада переконує, що з такою позицією солідарні жителі півострова, а на його території панує «руский мир».

Насправді ж усе далеко не так. Війну кримчани відчувають. Лікарні та морги переповнені пораненими та мертвими окупантами, а в багатьох школах базуються військові. Приховати війну від людей неможливо, каже кримський татарин Сервер Зейнідінов.

У єдиній мечеті в Луцьку з очільником релігійної громади мусульман «Рахма» та керівником громадської організації «Кримські татари Волині» ми зустрічаємося вже удруге.

Рік тому він розповідав, як у 2014-му покидали рідний Крим, бо не хотіли миритися із захопленням півострова. Тепер же, каже, його перетворили на велику в’язницю.

«Це тюрма розміром з півострів. Репресії тривають, кожен тиждень чуєш у новинах, що у когось обшуки, у когось суди за надуманими справами, вироки 15-20 років за тероризм і екстремізм», – розповідає Сервер Зейнідінов.

Чоловік постійно підтримує зв’язок з родичами, які залишилися у Криму. Те, що там відбувається, аж ніяк не тішить. Усі антивоєнні настрої намагаються одразу придушити. Паніка є і серед військових, які вивозять сім’ї та продають нерухомість за безцінь. Зросли ціни на товари першої необхідності.

«Ті, хто бігав на референдум, кричав «Росія!», теж у розпачі, вони бачать, що з материкової частини України йде розбита військова техніка рашистів», – каже кримський татарин.

У Криму активно розсилають повістки. Раніше у Росії заявляли, що строковиків не будуть відправляти на активні воєнні дії проти України. Утім, інформація про призов строковиків не раз просочувалася. Сервер каже, що були спроби мобілізувати і кримських татар до лав російської армії, але ця ідея одразу провалилася.

«Саботували кримські татари, і, зрештою, вони розуміли, що кримські татари при нагоді зразу ж перейдуть до лав української армії», – стверджує Сервер Зейнідінов.

За відмову від служби у російській армії карають на 2 роки позбавлення волі. Кримські татари кажуть, що краще відсидіти у в’язниці, аніж воювати проти своєї країни і проти свого народу.

А ще кримчани навчилися не вірити російській пропаганді, яка там на кожному кроці.

Тут, у Луцьку, Сервер і його громада продовжують жити, займаються волонтерством та дають прихисток мусульманам з різних куточків України.

«Двоє наших хлопців пішли на передову і в тероборону. З них один мій син. Допомагаємо їм з амуніцією, підтримуємо. Життя триває – треба щось робити і рухатися до нашої перемоги», – міркує чоловік.

Нещодавно тут, у мечеті, провели два вінчання. Один з наречених – військовий, який відправився захищати Україну у гарячі точки. Іслам категорично проти воєн, але якщо ворог прийшов у дім, то його треба боронити.

Сервер додав, що війна почалася з окупації Криму і там же має завершитися звільненням півострова від російських загарбників.