З кожним роком на українських дорогах бачимо все більше автомобілів. Левова частка з них – вживані з-за кордону. Імпорт цього транспорту за останні сім років зріс у 45 разів. Щомісяця в державі продають 75 тисяч авто з пробігом, 31 тисячу імпортують і розмитнюють, 106 тисяч – реєструють. У зв’язку зі стрімким ростом ринку автобізнес стикнувся з багатьма проблемами.

Щоб обговорити актуальні питання, набратися досвіду і почерпнути щось нове – зібралися на конференції. Масштабний захід для дилерів і продавців вживаних авто з-за кордону організувала компанія WEST AUTO HUB разом з Інститутом досліджень авторинку.

“Хочемо разом дати людям максимально багато інформації для того, щоб вони могли практично у житті вже її втілювати”, – каже операційна директорка WEST AUTO HUB Вікторія Шляхтич.

Говорили про стан та перспективи українського авторинку, проблеми автобізнесу та як їх вирішити. І головне: як рости та заробляти більше. Найперше, що вплинуло і неабияк змінило ринок, – пандемія коронавірусу. Втім, за словами операційної директорки компанії “WEST AUTO HUB”, – це не погіршило ситуацію, а дало поштовх для розвитку.

“Купівля автомобілів не зменшувалася, адже багатьом людям потрібно було змобілізуватися й пересідати на авто, організовувати якусь доставку своїх бізнесів. Це напевно, дало таке, знаєте, швидке втілення задуманих планів в найкоротші терміни”, – додає Вікторія Шляхтич.

Онлайн-продажі – та тенденція майбутнього, яка уже користується великим попитом. Нині все більше автівок пропонують на онлайн-майданчиках. Саме тому експерти рекомендують автобізнесам співпрацювати з такими каналами продаж. Сервіс Carvago, який пропонує купівлю авто онлайн під ключ, уже діє в Чехії, Польщі, Словаччині і незабаром з’явиться в Україні. Операційний директор Ян Кранат в автобізнесі уже 23 роки, впевнений: за онлайн-майданчиками майбутнє.

Вересень 2021 року – пік купівлі й розмитнення автівок з-за кордону. Збільшення імпорту вживаних авто сприяє продажам вживаних машин на внутрішньому ринку. Тому, це працює, як автомобільний бізнес. А український ринок наближається до європейського і приносить дохід не тільки бізнесменам, а й державі.

“Доходи до бюджету зросли вдвічі за останні роки. Бюджет отримує регулярно багато грошей і кожен з вас, хто займається цим бізнесом, наповнює бюджет України, наповнює його дуже серйозно”, – сказав голова Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький.

В Україні з’явилися офіційні майданчики та бренди, які створили більше можливостей.

“Зараз в людини є вибір, яку машину купити, звідки її привезти: з Америки чи з Європи. Купити її на внутрішньому ринку чи привезти з-за кордону. Заплатити податки і їздити спокійно, дотримуючись всіх правил і законів”, – зауважує Станіслав Бучацький.

Якщо ж придбати автівку хочеться, а фінансів не вистачає – на допомогу приходять або кредитування в банку або ж лізинг. На конференції Директор лізингової компанії “My Auto” Олексій Ржанов розповів про переваги і недоліки цього сервісу. Переважно людей турбує право власності, яке лишається за компанією та те, що лізинг здається дорожчим. Хоч насправді, запевняє, це не так. За його словами, при кредиті банк найчастіше продає відсоткову ставку і дохідність може розподілити між кількома інструментами. Лізинговим компаніям не має ж сенсу продавати відсоткову ставку. Вони продають щомісячний платіж.

“Завдання лізингової компанії зробити продукт максимально зручним. Ми, зокрема, його перетворюємо в дві цифри: скільки коштів людина має мати на руках, тобто перший внесок і цифра щомісячного платежу, який щомісяця один і той самий”, – каже директор лізингової компанії My Auto Олексій Ржанов.

За словами його словами, щоб не втратити клієнта, потрібно дати йому якомога більше інформації про автомобіль і про саму послугу. А ще – переконати його в надійності компанії і у тому, що це просто і зручно.