Мешканці будинків, особливо тих, де понад 9 поверхів, не уявляють своє життя без підйомників. Адже навряд чи щоразу хочеться долати сотні сходів пішака. Та от що робити, коли у вас білоруський ліфт? Адже від поломок ніщо не застраховане. А в більшості луцьких багатоповерхівках підйомники якраз білоруського виробництва.

Що про це кажуть ремонтники та чи є ризик у жителів новобудов лишитись без ліфтів?

Раніше білоруські ліфти були гарантом якості. Відповідно усе оснащення та запчастини надавалися під ключ від компаній країни-сусіда.

Одна з мешканок ділиться, що за час воєнного стану поломки траплялися. Втім, усе замінили без затримок.

Представники однієї з компаній, яка обслуговує ліфти у Луцьку підтверджують: саме з білоруськими підйомниками доводиться працювати найчастіше. Та разом з тим, запевняють, поки проблем із запчастинами немає.

«В Україні є склади білоруських запчастин. Що буде далі, через 2-3 місяці? Будемо якось виходити з цієї ситуації. Думаю, деякі виробництва будуть перенесені в Україну чи будуть свої виробництва в нас цих запчастин. Якщо ж буде не вистачати…потреби», – каже директор ТзОВ «Укрвертикаль» Павло Ільюк.

Тобто робитимуть вітчизняний аналог деталі, яка поламалася. Та чи візьмуться за таке підприємства – поки сказати складно. Окрім того, представники компанії запевняють: більше своїм клієнтам білоруських ліфтів встановлювати не будуть.

«Не поставляти більше білоруських ліфтів. Будемо шукати аналоги в Україні. Можемо запропонувати турецькі ліфти. Можемо і налагоджуємо поставки з Іспанією», – розповідає Павло Ільюк.

В іншій компанії, яка обслуговує місцеві підйомники, теж кажуть, що на кілька місяців запасів на обслуговування вистачить. Щоправда, ремонти вже починають дорожчати, адже й запаси зменшуються, і доставка деталей з інших міст потребує значно більше часу. Та з Білоруссю, запевняють, всі зв’язки порвали. Чудово обходяться й без них.

«Ніхто з ними більше працювати не буде. Відповідно шукаються якісь ринки, якісь можливості виходу на інших постачальників. Якщо раніше можна було замінити окремо редуктор, окремо двигун, окремо гальмо, конструкція дозволяла, то якщо інший виробник – треба буде повністю замінювати всю деталь», – пояснює керівник компанії «Волиньліфт» Андрій Ткачук.

У новобудовах, кажуть, мала ймовірність, що стане потреба в капітальних ремонтах. Втім, у місті є й старі будинки, де замінити деталі буде непросто.

«Це відсотків 80 житлового фонду. Це були радянські ліфти. І основна маса якраз виробництва Білорусі», – зауважує керівник компанії.

З цими підйомниками свої незручності, розповідає лучанин, який мешкає в одному з таких будинків.

«Проблема, що у двері не встигаєш часом увійти, з дитиною чи з сумками. Двері – хлоп. Почнаєш або їх гальмувати, або ту кнопку кілька разів натискати…Якщо зараз така позиція, то й пішки походимо», – вважає Сергій.

Тож залишається сподіватися, що подібні ліфти зможуть вистояти без глобальних поломок до закінчення війни.