У сучасному світі тенденції на активну залученість в благодійність як великого бізнесу, так і кожного небайдужого громадянина не тільки не втратили необхідності, але, швидше за все, набувають стійку актуальність. І, як показує практика, КСВ-проекти, ініційовані лідерами ринків, приносять швидкий реальний результат, якого при економічних обставинах в країні довелося б чекати, можливо, роками.

Вдалих прикладів – безліч. Серед них – благодійний проект компанії WOG «Дорога добра», який реалізовується понад десять років в партнерстві з Українською біржею Благодійності. Ініціатива спрямована на збір коштів для покупки і ремонту медичного обладнання, а також потреб дитячих клінік і центрів по всій Україні. Починаючи 2019 року проект здійснюється в колаборації з БФ «Твоя опора» і Машею Єфросиніною.

Нова хвиля акції «Дорога добра» стартує вже 15 липня. Цього року партнери ставлять масштабнішу мету – зібрати 3 386 000 грн для придбання комплекту обладнання для НІССХ ім. М.Амосова: апарат для анестезії Leon Plus (вир-во Lowenstein, Німеччина), монітор пацієнта CSM-1901 Pro і приліжковий монітор пацієнта CSM-1502 Pro (вир-во Nihon Kohden, Японія). Ці апарати значно поліпшать хід операцій і період відновлення для маленьких пацієнтів інституту. Напередодні запуску чергового етапу проекту, RAU поспілкувалася з директором з комунікацій WOG Оленою Осипчук і засновником БФ «Твоя опора» Валерією Татарчук.

– Олена, що стало відправною точкою в створенні благодійного проекту? Які обставини до цього підштовхували?

О.О. Компанія WOG дуже давно і багато допомагає дітям. Спочатку це була комплексна допомога дитячим будинкам: проведення ремонтних робіт, закупівля одягу і іграшок. А також адресна допомога з лікування маленьких дітей.

Наведу статистику тільки з однієї проблематики: щорічно в Україні майже 5000 немовлят народжуються з вадою серця, яка розвивається в утробі матері одночасно із зародженням нового життя. Третина з них виписуються з пологових будинків без найменшої підозри на хворобу, в той час як в перші години або дні життя немовлята повинні потрапляти на хірургічний стіл. І статистика страшна – 800 таких діток ми потім втрачаємо. Ці малюки мали б шанс на життя, якби медичні установи були обладнані необхідною для діагностики та оперування таких пацієнтів апаратурою. Однак, на жаль, якщо обладнання, яке є буквально запорукою порятунку дитини, і є в наявності, то воно постійно зношується.

Тому абсолютно логічним продовженням нашої благодійності став всеукраїнський масштабний проект «Дорога до серця», який цього року отримав нову назву «Дорога добра». Ініціатива спрямована на збір коштів для покупки і ремонту медичного обладнання, а також потреб дитячих клінік і центрів по всій Україні.

Механіка акції дуже проста: необхідно лише придбати кавовий напій в особливому благодійному стаканчику на будь-якому АЗК мережі WOG і WOG CAFE. Вартість напою в такому стаканчику на три гривні дорожча, ніж у звичайному. Це робить акцію доступною абсолютно кожному охочому приєднатися до неї. Таким чином, люди, купуючи смачну каву, стають причетними до доброї справи – роблять свій внесок у порятунок маленьких сердець.

– Розкажіть, чому WOG і БФ «Твоя опора» почали співпрацю в рамках благодійного проекту «Дорога добра»?

В.Т. Ми в «Твоя опора» поставили собі за мету – турбота про тяжкохворих дітей та дітей-сиріт. На жаль, наша держава не здатна їм надати ні належної медичної допомоги, ні соціальної підтримки. Ми і такі, як ми – їх єдина опора. Наша мета абсолютно співзвучна з метою проекту «Дорога добра». Саме тому ми із задоволенням приєдналися до соціальної ініціативи компанії WOG.

У минулому році під час акції зібрано 1 330 000 грн. За ці кошти придбано життєво важливий УЗД-апарат для інституту серця ім. Н.М. Амосова. Ми запросили представників WOG взяти участь у фестивалі “Charity Weekend. Здоровий день”, де фіналізували нашу спільну благодійну акцію передачею обладнання в руки головного лікаря інституту. І, завдяки апарату, фахівці медустанови вже майже рік мають можливість вчасно діагностувати вади серця у дітей і оперативно вирішувати проблему.

«Дорога добра» – це, дійсно, дуже масштабний і хороший проект, у якого величезний потенціал в Україні!

Окремо хочу підкреслити, нині великий бізнес має можливість потужно підтримувати соціальні проекти. Але для будь-якого проекту потрібна прозорість фонду, з яким співпрацюють компанії. Адже бізнес не просто дає гроші на благодійність, а популяризує проблематику, звертає увагу на критичні проблеми в країні, розвиває культуру благодійності серед своїх співробітників і клієнтів, показуючи приклад підтримки благодійних проектів!

Зараз в Україні культура благодійності перебуває на етапі “зародку”, тому дуже важливо, щоб бізнес долучався до її розвитку. Завдяки таким проектам, як «Дорога добра», процес рухається значно швидше.

О.О. Нині успішність бізнесу вимірюється не тільки грошима, а й користю для суспільства, а КСВ-проекти давно стали невід’ємною частиною життя великих компаній. Але, в той же час, ми, як лідери ринку, переконані, що колаборація фондів, публічних особистостей і великого бізнесу робить благодійність ефективнішою – об’єднавши зусиллями, ми отримуємо набагато кращий результат.

БФ «Твоя опора» вже багато років допомагає багатьом дитячим будинкам, а також приділяє чимало уваги вирішенню проблем дитячих державних медичних установ. Тому абсолютно очевидно, що наші цілі збігаються.

Треба також підкреслити, що БФ «Твоя опора» щорічно проходять аудит, що доводить їх чесність і прозорість. А це найважливіший фактор, адже ми розуміємо всю повноту відповідальності перед кожним, хто бере участь в нашій благодійній акції.

Крім цього, БФ «Твоя опора» є єдиним від України членом Всесвітньої федерації серця – основного представницького органу світового співтовариства серцево-судинної системи. Ставши членом Всесвітньої організації серця, «Твоя опора» отримав звання офіційного посла організації в Україні. Всесвітня федерація серця є єдиною організацією, що займається серцево-судинними захворюваннями і офіційно пов’язана з Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ми впевнені, що даний статус фонду допоможе ще більш ефективно популяризувати проблему серцево-судинних захворювань і інформувати суспільство про важливість проблеми.

– Валерія, а в чому полягає функціонал БФ «Твоя опора» в рамках акції «Дорога добра»?

В.Т.Фонд реалізує операційну частину проекту, забезпечує прозору звітність і організовує механіку реалізації зібраних коштів. Як вже згадувала Олена, наш фонд проходить щорічний незалежний аудит, тому для нас дуже важливо, щоб всі процеси були прозорі: збір коштів, закупівля обладнання, робота з постачальником і лікарнею, поставка обладнання, контроль і організація звітності. Це лише маленька частина того, що стосується операційної частини проекту.

– Чому для допомоги обраний саме НІССХ ім. М.Амосова?

О.О. Наша акція триває більше 10 років. Завдяки кожному нашому клієнту, який в той чи інший час приєднався до акції, ми зібрали понад 17 млн. грн. Це дозволило забезпечити дорогий ремонт обладнання в медзакладах по всій країні, придбати для них нові сучасні апарати, тим самим рятуючи дитячі життя.

Але сьогодні нас вражає статистика серцево-судинних захворювань і смертності, викликаної цією проблемою. Так, щорічно в Україні 68% смертей викликані серцево-судинними хворобами. Цей показник удвічі вищий, ніж у розвинених країнах. А ситуація з дитячою кардіологією катастрофічна – 51,67% новонароджених (тобто дітей протягом перших 28 днів життя), які мають складну форму вродженої вади серця, вмирають. Навіть від простих форм серцевих вад гине 42,3% дітей! При цьому, 30% дітей виписуються з пологового будинку навіть без підозри на страшний діагноз. Половина з них – гине.

Нині в Україні Інститут серцево-судинної хірургії ім. Амосова є саме тим місцем, де діти з вродженими вадами серця мають шанс на порятунок. За статистикою, щорічно в цій медустанові обстежують 10-12 тисяч маленьких пацієнтів з усіх куточків України. За результатами обстежень, 700-750 малюків оперують. Однак, через критичне недофінансування придбати життєво важливу техніку установа самостійно не в змозі.

Саме тому нині наша допомога спрямована на покупку дорогого устаткування для НІССХ ім. М.Амосова. Ми повинні сприяти поліпшенню якості лікування пацієнтів Інституту, спільно робити все можливе, щоб фахівці медустанови мали можливість ще якісніше проводити найскладніші операції на крихітних сердечках.

В.Т. Так, статистика серцево-судинних захворювань і смертності від них, яка є в Україні, шокує. Ми не можемо залишатися байдужими, тому наш фонд вже 6 років допомагає маленьким пацієнтам НІССХ ім. М.Амосова. Тільки тут беруться за найскладніші вади серця у дітей. Крім цього, в Інституті отримати допомогу можуть хворі діти з усієї України. Тобто, допомагаючи Інституту, ми не обмежуємо нашу діяльність на окремій області, районі чи місті. Ми допомагаємо дітям з вродженими вадами серця незалежно від місця проживання. Це дуже масштабує нашу діяльність.

Сьогодні через критичне недофінансування наші лікарі змушені працювати на обладнанні, яке вже давно відпрацювало свій ресурс. Я часто бачу, як обладнання, яке працює в наших медичних установах, лікарі намагаються самі ремонтувати: підклеюють медичним пластирем, щось розбирають на запчастини, щоб відремонтувати інші прилади. Тому ми в фонді постійно збираємо кошти на закупівлю нової техніки, щоб наші лікарі мали інструмент, завдяки якому зможуть більш ефективно боротися за людські життя.

У цьому році на зібрані кошти буде закуплено обладнання в дитячу операційну Інституту, яке дозволить значно підвищити рівень хірургічних втручань і зменшити ризики післяопераційних ускладнень у маленьких пацієнтів. Ми дамо в руки лікарям інструмент, яким вже давно користуються в кращих кардіоцентрах світу. Я пишаюся тим, що ми зможемо хоч на йоту наблизити наших кардіохірургів до світових стандартів праці, які дозволять їм працювати більш ефективно, а значить – рятувати дитячі життя.

– Як проект буде розвиватися далі?

О.О. На жаль, через критичне недофінансування медичних установ, через неможливість лікарень самостійно купувати дорогу техніку, яка допомагає більш ефективно лікувати дітей, рятувати їх життя, наша акція буде актуальна ще дуже довго. Тому «Дорога добра» буде жити ще багато років.

Наш проект цінний не тільки кінцевим результатом – придбанням обладнання для лікарень. Він вагомий ще й тим, що піднімає важливу тему, виносить її назагал інформує та спонукає суспільство звернути увагу на проблему. Крім цього, ми активно залучаємо десятки тисяч людей по всій країні до участі в добрій справі, об’єднуємо їх однією благородною метою.

І так, ми закликаємо всіх людей приєднуватися до проекту. Адже робити добро так легко!