Що означає статус кандидата на вступ до ЄС, які перспективи в України та через скільки років ми будемо країною членом ЄС?

Про це у програмі «Актуально» на 12 каналі розповів професор, завідувач кафедри міжнародних економічних відносин та управління проєктами Волинського національного технічного університету Андрій Бояр.

«Статус кандидата на вступ до ЄС розширює наші можливості в плані фінансової участі в програмах Європейського Союзу. Це не дає повноправного доступу  до всіх програм, які мають держави-члени. Доступ можливий до 20% ресурсів. Проте це значно більше, ніж те, що ми мали», – каже професор і додає:

Наприклад, ми матимемо можливість користуватися бенефітами від участі в програмах, тобто будемо отримувати користь від участі: подавати заявки, отримувати допомогу технічну чи грантову. Це все буде відбуватись в рамках передвступної підтримки в ЄС – програма спеціально розрахована на підтримку країн, які мають статус кандидата. Це потужні ресурси. Вони закладають у бюджет ЄС. Тому відповідно ресурси на цю програму будуть розширені найближчим часом і Україна може на них претендувати».

За словами Андрія Бояра, таку підтримку Україна може спрямувати у різні галузі:

«Це дуже широкий спектр галузей. Найперше це ті, які потребують прискореного реформування. Це ті слабкі місця, які Європейський Союз хотів би в Україні підтягнути до того, як постане питання України про вступ до ЄС. Це рівень економічного розвитку регіонів, передусім це ВВП на душу населення. Тому що ЄС за сучасною структурою своїх бюджетних видатків близько 70% спрямовує в бідні регіони та на підтримку аграрного сектору. Тому реформувати ці дні політичні складові один із перших пріоритетів».

Також гість програми заявив, що Україна отримає ще один доступ – це «Фонд солідарності».

«Уже близько 20 років в ЄС є такий інструмент, яким підтримуються держави, які страждають від природних, техногенних, військово-політичних чи інших лих і зазнають від цього значних збитків. Тобто у цьому фонді є фінанси на відновлення і цим можна скористатися», – каже Бояр.

Щодо процесу набуття членства у ЄС, професор розповів:

«Європейська комісія буде послідовно моніторити ситуацію, ставити нові цілі та завдання за 35-ма пунктами вимог, які відпрацьовані для держав, які мають статус кандидата. І швидкість вступу України до ЄС буде залежати від того, наскільки вчасно ми будемо виконувати ці вимоги. Скільки нам потрібно часу на це? За позитивним прогнозом – 7 років».