27 травня 2022-го. Собор Української православної церкви МП. Тут приймають важливе рішення – нібито про повну самостійність та незалежність від РПЦ. Ба більше: висловлюють незгоду з позицією патріарха кіріла щодо війни в Україні. Цікаво, що в МП і раніше заявляли, що відношення до РПЦ не мають. Втім, цього разу відбулося нібито остаточне відмежування.

Події того дня і наслідки аналізує військовий капелан Михайло Бучак в ефірі програми “Духовна абетка”

“Давайте пригадаємо, як розгорталися події. Спочатку в УПЦ МП прийняли рішення не поминати кіріла, потім було зверпненя до Вселенського Патріарха щодо церковного суду над кірілом, а тепер ми маємо заяву нібито про вихід з РПЦ. Але пригадайте реакцію сама кіріла на цю сепарацію – він сказав, що розуміє, в якій ситуації УПЦ МП”, – каже Михайло Бучак.

Дійсно, реагуючи на рішення Синоду патріарх кіріл сказав, що це – “не від Бога”. Втім, додав: “Ми з повним розуміємо ставимося до того, як сьогодні страждає Українська православна Церква. Ми з розумінням ставимося до того, що блаженіший митрополит Онуфрій і єпископат має максимально мудро сьогодні діяти, щоб не ускладнювати життя свого віруючого народу”.

“Мені здається, що вони там порадилися і вирішили, що краще так, ніж ніяк. Мовляв, краще ви мене осудите і скажете, який я поганий, бо у вас виходу немає, інакше вас не буде. Скажіть, що ви окремо”, – припускає Михайло Бучак.

Але це – не головне. За його словами, відділившись від РПЦ і не доєднавшись до жодної визнаної канонічної церкви, УПЦ МП стала неканонічною.

“Вони, напевно, повернулися навіть не до того стану, в якому була УПЦ КП в 1991 році, бо тоді патріарх Філарет ще й оголосив про автокефалію – повну самостійність. На сьогоднішній день вони, УПЦ МП, відходять від кіріла. Якщо ви зв’язок порвали, не маєте канонічного зв’язку з цією церквою, то куди ви прийшли? До Константинополя? Може, Єрусалимський патріарх заявив, що бере вас під свою духовну опіку? Цього немає. На сьогодняшній день сталася ситуація така: вони 25 років засуджували Українську церкву, називали неканонічною і позацерковною структурою. І прийшли туди, з чого починали ми. Але ми рухалися в напрямку віри, в напрямку віри на своїй землі, а до чого рухається на сьогодняшній день МП – важко сказати. Я розумію, в якій вони складній ситуацію, бо визнати повну незалежність від москви – відразу виникає питання: а на основі чого ви є канонічними? Це дуже важка ситуація. Я дивлюся на цей синод, собор – як на чергову спробу зупинити об’єднання українців у єдину помісну церкву України. Це шанс дати людям наратив: а тепер ми точно незалежні, бачите, які ми хороші. Але це тимчасово – поки наш народ не розбереться, що це черговий обман”, – переконаний військовий капелан.