Глухе село Тупали, що на Ковельщині, трясе гучна земельна суперечка. Сюди оформити успадковану від родичів ділянку аж із Маріуполя приїхали дві жінки. Та замість 15 соток обійстя виявили на третину менше. Стверджують: частини спадку їх позбавляють сусіди, які ще 10 років тому викопали тут ставок, щоб уберегтися від підтоплень.

Сусіди запевняють на пониження ґрунтових вод мали офіційний дозвіл. І готові поступитися навіть частиною своїх угідь на заміну тих, що під водоймою. 25 сотих замість 15, але в іншому місці запропонували спадкоємицям і у сільській раді. Та молодиці відмовилися і затялися. Вимагають засипати ставок. Кажуть, їм саме ця місцина дорога, як пам’ять. Чи знайшли компроміс – дізнавалися журналісти 12 каналу

Копанка рятує від підтоплень пів вулиці у Тупалах. Але саме вона і стала причиною запеклої суперечки. У конфлікт уже втягнуті не лише сусіди, а й селищна рада і навіть район. Матір з донькою приїхали аж з Маріуполя, щоб оформити  успадкованих 15 соток. Та виявили, що третину цієї землі займає калабаня. Жінки звинувачують сусідів у підступі з ознаками дискримінації.

“В нас як міряв проектант від будинку до кінця, до дерев виходить 15 сотих. Ми хочемо користуватись тим, що належало завжди нашій родині. Якщо вони забирають цей ставок, він бачите, який великий, то нам залишається 9 сотих землі. Їм 25, нам 9. Знову ж таки дискримінація за ознакою, що ми тут ніколи не мешкали”, – каже спадкоємиця Марія Півень.

Сусіди божаться: на чуже не зазіхали, на пониження ґрунтових вод мали офіційний дозвіл, і тільки тут було можливо відводити повеневі води в річку.

“Тут болото таке було, затоплювало і нас, і їх затоплювало. Ото викопали ямку, щоб вода сходила. І прокопав чоловік такого рівчика, поклав там місточок, щоб туди вода йшла, бо там в нас річка Рудка рахується і воно туди впадає в рів”, – пояснює сусідка Мирослава Білинська.

Подружжя Білинських конфліктувати не хочуть. Кажуть: десятиліттями доглядали територію навколо хати-пустки, щоб не заростала чагарниками. І навіть готові поступитися частиною своїх угідь замість тих, що під водоймою.

Та на переговори із сусідами спадкоємиці не йдуть. Воліють мати справи винятково з владою. І місцева влада запропонувала компроміс.

“В селі є вільні ділянки. Ми можемо дати ділянку не 14 чи 13 сотих, а можемо виділити повноцінну ділянку 25 сотих під забудову”, – каже член земельної комісії Луківської селищної ради Сергій Омелюк.

Але і таке для жінок недогода. Стверджують: їм мила тільки ця ділянка. Облаштують тут дачу. Тож копанку наполягають засипати.

“Цей ставок незаконний, узаконити його на сьогоднішній день вже неможливо, тому що він зроблений з порушеннями. Один варіант – його потрібно засипати, але як це зробити – мають встановлювати вже органи державного водагенства України”, – переконує спадкоємиця Марія Півень.

Якщо засипати, кажуть місцеві, пів вулиці, в тому числі і конфліктна ділянка, плаватимуть у болоті.

Отож кінця історії поки не видно. Що робити вирішуватимуть на сесії селищної ради. Її скликають на початку квітня.