Існує стереотип, що робота у аграрній сфері більше підходить чоловікам. Однак, багато жінок обирають для себе професії, пов’язані з цим напрямком, та часто досягають значного успіху. Проте, й досі існують міфи, які спотворюють уявлення про роботу панянок у аграрних компаніях. 

До Міжнародного дня боротьби за права жінок ми вирішили спростувати найпопулярніші міфи та ближче познайомити читачів із діяльністю підприємства «ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ».

У компанії працює 1056 людей, з них – 237 жінок, а це майже 23% від усіх працівників. Багато жіночих облич є і в топменеджменті.

Міф 1: в аграрній компанії не вистачає амбіційних жінок

Цей міф розвіє Галина Красовська (31 рік) – керівник одного із підприємств ГК ТМ «Вілія», ТзОВ «Прилуцьк-Агро», мама двох дітей – семирічного Романа та чотирирічної Ясочки. Молода, амбіційна та вольова.

Як і коли розпочалася ваша кар’єра у «ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ»?

“Два роки тому я прийняла рішення змінити свою викладацьку і наукову діяльність в аграрному виші на більш різнопланову виробничу. В мене була своя стратегія: хотіла чогось нового та яскравого, але чого конкретно на момент свідомого звільнення я не знала. У мене був великий досвід у теорії і я точно знала, що я хочу працювати в аграрній сфері, але уже втілювати свій теоретичний досвід у життя. На той час в одній із дочірніх компаній  ГК ТМ «Вілія» – ТзОВ «Волинь Нова» була відкрита вакансія землевпорядника, я подала своє резюме – і так розпочалася моя кар’єра. Моя енергія, прагнення змінювати себе на краще, нестандартні шляхи вирішення проблем і працездатність – і на сьогодні я керівник”.

Складно жінці бути керівником аграрного підприємства?

Бути хорошим керівником складно. І не важливо жінка ти, чи чоловік. В сучасних реаліях грань між гендерними відмінностями стерта. Єдиним показником є професіоналізм. В нашій компанії я взагалі не відчула якоїсь дискримінації стосовно жінок. Навіть навпаки – я дуже вдячна своїм колегам – чоловікам, оскільки вони з розумінням ставилася до мене, як до новачка і допомагали у будь-якому незрозумілому для мене питанні.

Ви хороший керівник?

Оцінювати себе складно. Щоб отримати чесну відповідь, потрібно поставити це питання підлеглим. Я намагаюсь бути справедливим керівником. Для мене важливо, щоб людина була наділена правильними людськими якостями,  була віддана роботі і  мала невгамовне бажання покращувати себе і світ довкола. Керівник обов’язково має бути командним гравцем, щоб не тягнув за собою свою команду, а манив.

В колективі «Прилуцьк Агро» – демократія. Кожен має право висловити свою точку зору, але остаточне рішення лишається за мною,  як за керівником і я завжди можу його обгрунтувати”.

Що вам приносить найбільше задоволення у роботі?

Відсутність рутини, різноплановість, здолання постійних викликів і можливість росту над собою.

Часто робите помилки?

Не помиляється лише той, хто нічого не робить. Подекуди помилки – це ціна за здобутий досвід. Тут головне – вміти робити правильні висновки.

Що для вас означає поняття «успішна жінка» та чи вважаєте себе успішною?

Як на мене, поняття успіху – це кліше. Успіх – це коли сьогодні ти можеш більше ніж учора, а завтра ти можеш більше ніж сьогодні. Тому я ще в процесі досяганення успіху.

Як ви розподіляєте час між роботою і сім’єю?

Сьогодні це для мене найбільш болюче питання, оскільки ми з сім’єю живемо нарізно географічно. І час для сім’ї – це лише вихідні. Ми працюємо над цим, і, сподіваюсь,  найближчим часом ми його вирішимо. А зараз я безмежно вдячна своєму чоловіку та батькам за їх підтримку та допомогу.

Що б ви побажали жінкам з власного досвіду?

Бажаю віри в себе, сміливості перетворювати свої мрії на цілі, адже це перший крок до їх реалізації і не втрачати своєї жіночності!

Міф 2: в аграрному секторі не вистачає жінок з потрібною освітою

З цим міфом точно може посперичатися Осіюк Алла (51 рік) – головний бухгалтер  ТзОВ «В.Прометей», яка працює на цій посаді з 2004 року.

Де ви здобували освіту бухгалтера?

Я закінчила Київську сільськогосподарську академію за спеціальністю  «Економіст-організатор сільського господарства». Але доля розпорядилась інакше. 2000 рік – в моїй трудовій книжці з’явився запис про прийняття на роботу на посаду головного бухгалтера. Практики роботи на той момент не було, але, як кажуть – “дорогу осилить ідучий”. І мені сподобалось, адже ця професія дає можливість  удосконалюватись і  цьому немає межі.

Вважаєте бухгалтерію своїм призначенням?

Зараз це вже очевидно, але дуже напружують постійні зміни в законодавстві і запити контролюючих органів, коли потрібно доводити, що біле-це біле. Іноді мені здається, що я не бухгалтер, а шахматист на турнірах, де потрібно думати, думати і ще раз думати. І без цього я вже себе не уявляю.

Кажуть, сьогодні низька якість навчання бухгалтерів. Це правда? І чи ділитеся ви досвідом із молодими спеціалістами?

На практиці не довелося працювати з випускниками теперішньої бухгалтерської освіти, тому не можу судити. Хто ж звертається з будь-яких питань бухгалтерії завжди стараюсь допомогти своїми знаннями і своїм досвідом.

Як ви поєднуєте роботу і особисте життя?

Доводиться робити вибір між роботою та особистим життям. Поєднувати ці аспекти складно і не завжди вдається. Але  здебільшого стараюсь зберегти баланс між роботою, сім’єю і при цьому знайти час для себе. Найбільша радість в моєму особистому житті – це мої дві маленькі внучки – Вікторія і Арінка. Для них завжди знаходиться і час і настрій.

Ваші побажання жінкам до 8 березня.

Всім хочу побажати від друзів – уваги, від людей – доброти, від сім’ї-любові, від життя – справедливості і від Бога – здоров’я! А ще – мирного неба над головою і, звичайно, жіночого щастя!

Міф 3: неможливо мати успішну кар’єру і бути хорошою мамою

Можливо, – каже із впевненістю Оксана Мандрика (39 років) – головний технолог ТзОВ «ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ» та мама трьох донечок.

Як розпочалася ваша карєра у компанії?

8 лютого було 12 років, як я працюю у компанії. Лаборант – ось з якої посади почалася моя кар’єра.  Наполегливість, бажання розвиватися та лідерські якості  дали змогу досягнути більшого. І сьогодні я головний технолог.

Ви – успішна жінка та мама трьох доньок.  Як вам вдається це поєднувати?

Мої дівчата, мій букетик з трьох квіточок – це мій тил, мої друзі, моя команда і моє ВСЕ. Оскільки між ними велика різниця у віці (16, 10 та 2 роки), то вони один одного няньчать, що дуже мене тішить. Вони дружні між собою – один за одного горою. Хоча й маленькі непорозуміння теж бувають. Це мої помічниці. Вони підтримують, допомагають і головне розуміють, що мені також буває важко.  Велика гордість мене переповнює, коли я у вихідні п’ю каву у ліжку, яку приготовили для мене мої квіточки. Тому мені легко бути і успішною жінкою і прекрасною мамою.

Що ви вважаєте найважливішим у вихованні дітей?

Найважливіше – навчити їх бути людьми, ставитися до інших так, як вони хочуть, щоб ставилися до них. Тому я даю їм можливість приймати самостійні рішення, хоч вони й не завжди вірні.

Чи здавалося вам колись, що дітям вас не вистачає?

Так, іноді ввечері, біжать всі до мене, коли я заходжу в будинок, а найменша їх відштовхує і кричить «не чіпайте, то моя мама…».  Тоді розумію, що вони сумують, коли мене немає поряд. Та й я сумую за ними, як і, мабуть, кожна мама. Але бути лише домогосподаркою, це однозначно не моє покликання.

Чи ревнує чоловік до роботи?

Чоловік уже звик, але спочатку ревнував і часто казав,  що я роботу люблю більше ніж його.

Що побажаєте жінкам до свята?

Жінкам хочу побажати віри в себе та не боятися ризикувати. Взаємних, щирих почуттів, побільше приємних сюрпризів і радісних подій. А ще – знаходити час для себе та для своїх рідних. І для філіжанки кави на березі моря, бо кава вдома і кава на березі моря – це дві різні філіжанки кави.

ГК ТМ «Вілія» бажає всім жінкам тепла, любові і світла! Бути завжди чарівними та ніжними, незалежно від статусу і поcади!