Волинські медики пояснили, чому люди починають бачити гірше після тривалого використання гаджетів. А також розповіли, які продукти варто вживати, аби зберегти гострий зір.

Про це йдеться на сторінці Луцького центру первинної медичної допомоги у Фейсбуці.

Продукти, що поліпшують роботу серцево-судинної системи, також допоможуть захистити зір. Варто вживати достатню кількість свіжих овочів та фруктів, а також цільного зерна. Також серед продуктів, які варто їсти:

1. Чорниця

Чорниця посідає найперше місце з усіх продуктів для покращення зору. Свої корисні властивості вона зберігає і в замороженому вигляді і при легкій термічній обробці. Чорниця містить вітаміни групи В, вітамін А, С, які покращують гостроту зору і захищають від вільних радикалів

2. Гарбуз

Гарбуз містить велику кількість вітаміну D, який рекомендують вживати разом з аскорбіновою кислотою для профілактики різних застудних захворювань. Він допомагає тримати в тонусі серце і зміцнює нервову систему.

3. Чорний шоколад

Чорний шоколад – це смачні ліки, які позитивно впливають на організм людини, зокрема на покращення зору. Він містить вітаміни A, B (В1, В2, РР), C, D, E, F, багато антиоксидантів, фосфор, кальцій та магній. Шоколад уповільнює процес руйнування колагенових волокон і покращує обмін речовин.

4. Кисломолочний сир

Кисломолочний сир багатий на вітаміни групи В, а особливо вітамін В12, який допомагає покращити кровопостачання очей. Вітамін В2 покращує обмін речовин у кришталику та рогівці ока.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як врятувати зір у еру гаджетів. Поради волинських медиків

А ще кисломолочний сир – чудовий помічник при кон’юнктивіті.5. МоркваМорква багата на вітаміни С, К, Е, РР, групи В та містить велику кількість каротину. Тим самим є чудовим засобом, який зміцнює сітківку очей, запобігає виникненню пересихання рогівки ока. Найкраще моркву поєднувати разом із вживанням сметани чи олії – так вітаміни, які потрібні для збереження зору, краще засвоюються.

6.Шпинат

Шпинат містить вітаміни В1, В2, D, С, Р, РР, різноманітні мікроелементи і каротин. Він дуже корисний для організму людини, бо зміцнює імунітет, покращує стан нервової системи та ще й підвищує гостроту зору.