Завідувач центру малоінвазивних ортопедичних втручань Волинської обласної клінічної лікарні Микола Наїдко розповів, що для того, аби якомога довше суглоби були здоровими, потрібно не навантажувати їх надмірно, правильно харчуватися та не перемерзати.

Про це йшлося у програмі «Телемедицина» 18 жовтня на 12 каналі.

За словами лікаря, насамперед суглобам завдають шкоди надмірні фізичні навантаження.

«Люди ходять у спортзали нібито зміцнювати своє здоров’я. При цьому не збільшують навантаження поступово у процесі тренування, а дають одразу навантаження такі, що організм не витримує», – стверджує лікар.

Він додає, що так само шкідливо раптово перестати тренуватися після тривалих занять.

«Треба поступово зменшувати навантаження, щоб довести себе до того стану, в якому ти був до цього. Якщо ви три місяці збільшували навантаження, то три місяці треба його і зменшувати, щоб організм спокійно далі жив. А такі стрибки до здоров’я не ведуть», – запевняє лікар.

Каже, що коли людина, яка не звикла важко фізично працювати, раптом почне це робити – матиме проблеми.

«От приїхала людина з міста допомогти копати картоплю. Повантажила мішки, поприсідала – і наступного дня вже не може ходити. Бо вона ніколи того не робила. Є вантажники, які на цукровому заводі носять тонни мішків з цукром – і проблем не мають», – порівнює лікар.

«Не можна робити таких рухів, які я називаю «як двері шафи». Двері шафи можна відчинити на 90 градусів і трошки більше. А якщо їх старатися відкрити ще більше – вириваються у завісах гвинти, і двері падають. Так само і ноги: не можна надмірно багато присідати. Ті «завіси» – це меніски і хрящі. Хрящ надірвався – і туди попала синовіальна рідина, яка є всередині і харчує сам суглоб. І вона потихеньку його відшаровує. А далі оголюється суглобова поверхня – і без лікаря не обійтися», – застерігає Микола Наїдко.

Водночас важливо, каже він, рухатися, а не сидіти постійно в одному положенні.

Щодо харчування, то, на думку лікаря, воно має бути збалансованим.

«Їсти потрібно таку їжу, щоб була достатня кількість білків, цукрів, жирів. Не переїдати, щоб не було надмірної ваги. Продукти повинні мати у собі поживні речовини. Страшим людям обов’язково треба контролювати кальцій», – радить він.

Окрім того, каже, не варто перемерзати.

«Перемерзання саме по собі до здоров’я не веде, а загартування – так. Є люди, які мають певні системні захворювання, – їм взагалі не можна перемерзати. А якщо людина себе загартувала, то перемерзання їй не таке страшне. Але береженого Бог береже», – додав лікар.