Медики сформулювали правила, дотримуючись яких, людина може якомога довше зберегти здоров’я своїх нирок.

Про це розповів завідувач відділення нефрології Волинської обласної клінічної лікарні Віктор Дорецький у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 1 листопада.

Передусім, каже він, потрібно підтримувати фізичну форму та вести активний спосіб життя: регулярно займатися фізкультурою – адже для нирок це не менш важливо, ніж для серця. Відводити на це 15-30 хв. на день або по годині 3 рази на тиждень. Рухатися, ходити пішки, у міру можливості не користуватися ліфтом.

Слід контролювати рівень цукру і ліпідів у крові. Коли звертаєшся до лікаря – наголошувати на цьому. Лікар, зрештою, і сам це повинен знати.

Контролювати артеріальний тиск. Зменшення вживання алкоголю може знизити кров’яний тиск. Вживати не більше однієї дози на добу, яка становить 30 мл, або не вживати взагалі.

Контролювати вагу, тримати її в межах необхідного діапазону. Кожен може порахувати за індексом маси тіла, яка у нього має бути вага. Як це зробити – можна запитати в сімейного лікаря.

Більше вживати овочів і фруктів, обмежувати висококалорійні продукти, виключити консерви, не зловживати сіллю і м’ясом, не перевищувати максимально можливу кількість калорій.

Не палити, не вживати регулярно велику кількість медикаментів. Йдеться зокрема про нестероїдні протизапальні засоби, які можуть викликати ураження нирок.

Вживати більше рідини (якщо немає протипоказів). У спеку це 2-3 літри.

Захищати себе від контактів з органічними розчинниками, важкими металами, які мають пряму токсичну дію, інсектицидами, фунгіцидами на виробництві і в побуті.

Не зловживати перебуванням на сонці.

Не допускати переохолодження поперекової ділянки і ділянки тазу, ніг.

Інформувати свого лікаря, якщо у родині є обтяжена спадковість щодо високого тиску, цукрового діабету або хвороби нирок.

Бути уважним до змін у сечі. Якщо вона має хмаркуватий вигляд, смердючий запах, пінистий характер, забарвлена у колір коли чи кривава або якщо сечовипускання завдає болю, необхідно негайно звернутися до лікаря.

Звертати увагу на симптоми анемії: підвищена втомлюваність, блідість, задишка, запаморочення . Це можу бути проявом недокрів’я ниркового походження. Тут не можна зволікати, адже це вже симптом пізніх стадій хвороби.

Регулярно перевіряти функцію нирок, якщо має місце один або більше факторів високого ризику (тиск, цукровий діабет, серцева недостатність).

Регулярно проходити медичні обстеження, які дозволяють оцінити стан нирок: загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД раз на рік.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Далеко не завжди болі в попереку свідчать про проблеми нирок, – волинський лікар-нефролог