Підступність хронічної ниркової недостатності у тому, що хвороба на початку не проявляє себе жодним чином. До того ж прогресує вона дуже швидко. Тому вкрай важливо виявити недугу якомога раніше, каже завідувач відділення нефрології Волинської обласної клінічної лікарні Віктор Дорецький.

Про це йшлося у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 1 листопада.

За словами лікаря, хронічна ниркова недостатність може розвиватися внаслідок усіх захворювань нирок: і гломерунефритів, і пієлонефритів, і аутосомного домінантного полікістозу нирок. Вона може бути навіть результатом сечокам’яної хвороби.

«Довжина нирок 10-12 см, ширина – 5-6 см, товщина – 3-4 см. Корковий шар – місце по периметру нирки, де найбільше сконцентровано нефронів і де відбуваються майже всі функції. При нирковій недостатності він стає тоншим, нефрони заміщаються сполучною тканиною. Нирка стає меншою і перестає виконувати свої функції», – пояснює Віктор Дорецький.

За його словами,  у хворої людини спочатку скарг узагалі немає. Потім може з’явитися нічний сечоспуск (здебільшого у молодих пацієнтів), тоді починаються невмотивована втома, задишка, можуть розвинутися спрага, свербіж шкіри, з’являються крововиливи на тілі, нудота, блювання.

«Якщо є ці симптоми, будь ласка, не сидіть вдома, а звертайтеся до сімейного лікаря – він вас скерує туди, куди треба», – наголошує лікар-нефролог.

Він стверджує, що хронічна ниркова недостатність має певну стадійність, причому кожна наступна стадія коротша за попередню.

На жаль, хвороба не лікується, однак якщо контролювати фактори прогресування ниркової недостатності, можна значно продовжити життя з нею.

Серед факторів прогресування хронічної ниркової недостатності – анемія, артеріальна гіпертонія, гіперурикемія.

«Треба контролювати тиск, впливати на рівень холестерину. Якщо кардіологи кажуть, що цільовий рівень холестерину 5,2 ммоль/л, то у нефрологів рекомендації інші: холестерин має бути ще менший – не більше як 4,8 ммоль/л. Слід контролювати діяльність прищитовидних залоз – тих, які регулюють фосфорно-кальцієвий обмін. Ще один фактор прогресування – гіперурикемія – підвищений рівень сечової кислоти у крові. Інколи він проявляється тими самими нирковими каменями, інколи сечовим сольовим діатезом, коли каменів немає, а інколи подагрою, а інколи комбінацією всіх цих речей», – пояснив лікар.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Далеко не завжди болі в попереку свідчать про проблеми нирок, – волинський лікар-нефролог