Професорка Волинського національного університету Світлана Кравченко, яка у 90-х роках минулого століття працювала журналісткою на Волинському телебаченні, розповіла, як архітектор Ростислав Метельницький допоміг їй зробити програму про костел, а йому за це заплатили мізерний гонорар – усього півтори гривні.

Про це стало відомо із програми «Retro-Волинь», яка вийшла 22 травня на 12 каналі.

Спогади Світлани Кравченко:

«Передача про костел задумана була скоріше як фільм… Дуже велику допомогу у його підготовці надавав архітектор Ростислав Метельницький, який працював тоді в історико-культурному заповіднику «Старий Луцьк».  Він дав багато інформації з історії костелу, про його перебудову, і сама ідея великою мірою була його. Ми зустрічалися, він допомагав написати текст.

Цікавий такий спогад, пов’язаний із цим, – про гонорар за фільм.

За кожну передачу платили якісь гонорари. У 90-х роках вони були дуже мізерні. Як зараз пам’ятаю, головний редактор Ганна Харів каже: за півгодинний фільм максимальний гонорар, який можна дати, – це 7 з половиною гривень.

Хоч ми за місяць зробили тільки один фільм. Це мало, але ми справді працювали над ним цілий місяць: збирали відео, матеріали, монтували.

Було декілька операторів, був інженер монтажу, був Ростислав Метельницький, який дуже багато допомагав, був звукорежисер. І між усіма цими людьми потрібно було розділити 7 з половиною гривень. Я подумала, що собі нічого не буду писати, бо там просто немає що писати.

Ростиславу Метельницькому вийшло півтори гривні. По гривні чи по півтори – операторам, інженеру. Тих сім з половиною гривень розподілили.

І коли Ростислав Метельницький отримав ці гроші, він сказав: «Як??? Так мало?» Він був такий сердитий! Він думав, що це я не захотіла йому написати великий гонорар чи собі його забрала. Ростислав Метельницький був дуже ображений на телебачення: як так, стільки праці – і такі гроші.

Але така була реальність. І я думаю, що до кінця життя він був ображений на Волинське телебачення і на мене за те, що йому заплатили такий маленький гонорар.

Хоч насправді це було найбільше, що можна було дати за цю роботу. І мені завжди прикро згадувати, що я не могла цього пояснити цій людині. Мені було навіть соромно, що, на жаль, держава не могла заплатити більше за передачу, яка на той час була доволі цікава, містила дуже багато інформації, якої ніхто не знав. Її після того кілька років показували на Волинському телебаченні».

Довідково: Ростислав Георгійович Метельницький (1929-2007) – архітектор, графік. Працював у Луцьку головним архітектором Волинської філії проектного інституту «Діпромісто». Був одним із авторів проекту Луцького історико-культурного заповідника. Ініціатор створення Волинського осередку Спілки архітекторів України. Виконав низку цікавих і значних проєктів. Серед них – Будинок мисливця, архітектурна частина пам’ятника Лесі Українки, проєкт будинку Голованя, кінотеатру «Промінь» та інші.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Зворушливі спогади про дослідника луцьких підземель Виноградова. ВІДЕО