Поки більшість людей намагаються якомога швидше з холодної вулиці переміститися туди, де тепліше, базарувальники стоять на морозі з ранку до смерканку. Що в Україну, зокрема й до Луцька, йдуть морози, знають, але не бояться.

Пан Микола у торговельному бізнесі 20 років. Люб’язно зустрічає нас при вході до Центрального ринку. На обличчі – усмішка, в руках – гарячий чай з лимоном.

«Поворушитися трошки, потупати, щоб веселіше було і тепліше», – радить він.

За усі роки роботи випробував різні методи зігрівання. Зупинився на теплих черевиках та безалкогольних напоях, бо ж градус у чарці в мороз не допомагає.

«Він ніби чуть підігріває, а потім робиться холодно», – запевняє продавець.

У рядах з одягом, взуттям та побутовими товарами закритих контейнерів практично немає. На роботу торговці стараються виходити за будь-якої погоди. Пригадують, продавали і в морози лютіші.

«Навіть в минулому році були морози 20 градусів. Люди старалися на 2-3 години вийти, розкластися на трохи, продати і швиденько додому побігти», – каже один із продавців.

Продавчиня Людмила на ринку довгожителька. Показує літровий термос і ділиться своїми секретами тепла: «Чайок, липа, мед, суп гарячий – і так ми зігріваємося».

Щодо алкоголю, то такий метод зігрівання продавці заперечують. Дехто каже: хіба що у свята.

Людмила торгує джинсами. Зима, каже, не зовсім сезон, бо ж приміряти штани у мороз мало кому хочеться.

Загалом покупці є і в дощ, і в мороз. Переважно ті, кому припекло. Щоб відкривати контейнери, є ще одна причина – більш очевидна, ніж холод. Це – заробіток.

Продавчиня Валентина платить за оренду 5 тисяч гривень у місяць. Тому головне завдання – вийти бодай трохи у плюс.

«Хай зроблять нормальний ринок у Луцьку. Люди і гроші заплатять, аби тільки нормально торгувати, в теплі», – розмірковує вона.

Мерзне тому, що заробляє на життя, і Любов. На ринок вона приїжджає з Милуш, що за Луцьком. Каже, якби мала нормальну пенсію, тут не стояла би. А до вищої не вистачило всього 4 місяці стажу. Раніше працювала дояркою.

«Я вставала і о 3-й годині ночі. Йшла на роботу, коли всі нормальні люди спали. Не було різниці, чи заметіль, чи дощ іде, чи сніг», – пригадує жінка.

Як не змерзнути – знає: «Стою на грубій картонці, одягаюся тепло і все».

Тривале перебування на морозах, кажуть медики, здоров’я не додає. Крім рук, ніг, обличчя, які обморожують найчастіше, відбувається загальне переохолодження організму.

«Виходячи з дому, пам’ятайте: треба тепло одягатися. Перед тим як вийти треба поїсти. Це також має значення», – радить завідувач опікового відділення Луцької міської лікарні Роман Трач.

Крамарі – ті люди, які усі правила знають, тому жодного випадку з обмороженням серед колег не пригадують. Головне, кажуть, – тепло одягатися та більше рухатися.