Перший день – із шинкою та ковбасою, другий – можна розбавити ще салатом, а на третій вже й ріденького кортить. Великдень – час, коли хочеш не хочеш, а всі гастрономічні вподобання мусять бути зосереджені на тому, що готували на свято.

Про те, як розвантажити свій шлунок на третій день Пасхи і що воно таке – великодній борщ – розказує і показує наша Анастасія Качина.

Так віддавна повелося, що на другий та третій день Великодня українці готували зелений борщ.

«Якщо Пасха була така, що щавель вийшов – то варили, тому що це було як розвантаження. І плюс щавель збирали подекуди якраз цього дня. Борщ як весняна така страва, тому що якраз щавель – це перша річ, яку збирали. І виходили, якраз свято, йшли на луг і збирали», – розповіла етнографка Алла Дмитренко.

Аби нагадати про традицію і самим з’ясувати, як воно – їсти зелений борщ, коли в холодильнику не ще закінчились шинка, бочок і домашня ковбаса, – беремось самі готувати.

Перед тим – на закупи. Купуємо свинячі ребра. Та такі, щоби м’ясистіші. За кілограм просять 150 гривень. На ринку можна було купити і щавель. За торбину просять 15 гривень. Легких шляхів не шукаємо. Натомість шукаємо свіженький і безкоштовний щавель на городі. Для того їдемо в село до батьків нашого колеги.

І до роботи. Чотири хвилини на городі – і 15 гривень зекономили.

Господиня Ольга на прощання як благословення розказала свій оками перевірений рецепт зеленого борщу.

«Відварити м’ясо. Як м’ясо доварилося – кинути картоплю, моркву, цибулю. Я не зажарюю борщ. Моркву на тертку, цибулю дрібненько порізати. І вкінці вже, як доварюється борщ, кинути помитий порізаний дрібненько щавель. Потім ще яйця потерти або нарізати. І все, закипіло і все. Зелень добавити, сметани і можна їсти», – пояснила жінка.

Вигадувати новий рецепт не будемо. Миємо і розділяємо реберця. Кидаємо в холодну воду – і хай готується. Поки вариться м’ясо – беремося за зелень. Щавель і петрушку спершу треба ретельно вимити.

Далі чистимо бульбу й моркву. Почищені картоплю й моркву нарізаємо і лишаємо, доки не зготується м’ясо. Те саме робимо і зі щавлем.

У зелений борщ годиться добавляти яйце. Одні господині вбивають його туди сирим, інші ж навмисно варять і охолоджують, аби втерти його туди або нарізати. У нас же великодній борщ, тому використаємо крашанки.

Крашанки чистимо і нарізаємо більшими шматками. Тим часом м’ясо і бульйон вже готові. Кидаємо картоплю з морквою і чекаємо, поки бульба зготується.

Коли картопля більш-менш готова – можна вкидати щавель. Перемішуємо і накриваємо кришкою. За декілька хвилин додаємо яйця і петрушку. Даємо борщу трохи настоятись. Наливаємо, присмачуємо сметаною і можна їсти.