Луцький зоопарк опинився у скрутному становищі через повномасштабну війну в Україні. Зросли ціни на продукти для тварин, корм, спецобладнання та паливо, яке необхідне, аби довозити все це. Попри труднощі, зоопарк функціонує. Як це вдається та чи розглядають варіант евакуації звірів у випадку високої загрози, дивіться у сюжеті.

У Луцькому зоопарку мешкає більше як дві тисячі тварин 146 видів. Півтора місяця з початку повномасштабної війни вони не бачили відвідувачів. Тепер же двері відчинені, але загроза не зникла, а навпаки зросла. Луцький зоопарк приймав тварин з Київщини, але ті вже повернулися додому.

«На жаль, територіально і відстань більше 1000 км, яка розділяє Україну зі сходу на захід, не дає можливості повноцінно перевозити тварин, тому обирають безпечні місця, але які ближчі до Центральної України», – каже директорка Людмила Денисенко.

Що ж будуть робити в зоопарку у випадку бойових дій на території області?! За словами директорки Людмили Денисенко, питання евакуації поки не розглядали. Якщо ж робити це доведеться – тварин перемістять в регіони, де безпечніше, або ж за кордон.

«Західна Україна – відносно безпечний регіон, і навпаки всі зоопарки Західної України приймали тварин, які були під окупацією», – розповідає керівниця зоопарку.

Довгі переїзди, погані дороги й сама евакуація з місця постійного перебування – це стрес для тварин. Саме тому їх перевозять лише у критичних ситуаціях. Зазвичай зоопарки лишаються на місцях і пробують функціонувати. Виручають благодійники та волонтери.

«Порівняти ціни, які були навіть під час проведення тендерів на початку 2022 року, і ціни, які зараз стали, починаючи від пального, яке теж потрібне, щоб завозити корми до зоопарку щоденно, і ціни на продукти, то без допомоги спонсорів, благодійників жоден зоопарк не обходиться», – пояснює Людмила Денисенко.

Допомагає також Європейська асоціація зоопарків. Щомісяця передають великі вантажівки з кормом та необхідним обладнанням. Найважче у Луцькому звіринці з рептиліями, бо ті потребують особливого догляду, спеціальних ламп і обладнання для обігріву.

«Всі постачання у нас були зі сходу, то тепер це є проблемним, і ми звертаємося до європейських зоопарків, щоб вони нам по можливості передавали це», – зазначає директорка.

Завдяки підтримці волонтерів не змінився і раціон харчування тварин. До слова, найбільші запаси горіхів. Їх нанесли так багато, що вистачить ще на дуже довго.

А ще зоопарк часто чи не єдине місце для психологічного та емоційного розвантаження. Можна подивитися на тварин, погратися з ними, насолодитися квітами, яких тут тисячі, та співом пташок.

«Якщо ви на якусь годинку станете спокійніші і забудете, в яких реаліях живе Україна, то ми будемо щиро раді, що теж робимо свій невеличкий внесок до перемоги України», – каже Людмила Денисенко.

Попри те, що свят та екскурсій нині не проводять, щоби не було скупчення людей, відвідати зоопарк може кожен охочий. До слова, вартість квитків не змінилася: 50 гривень дитячий і 80 гривень дорослий.