Менш, як за місяць, набере чинності закон про ринок землі. Він покликаний зробити користування землями прозорим і прибутковим. Найперше – для місцевих бюджетів. Бо ж плата за землю, і сільськогосподарського призначення, і ні, надходитиме сема громадам. Та перш ніж заробляти на землях, громади повинні провести їхню інвентаризацію та облік. І це – неабиякий виклик, оскільки на місцях бракує і знань, і фахівців, і інструментів.

Як ефективно управління земельними ресурсами, здається, вже знають  у Луцькому районі. Детальніше про це – у сюжеті 12 каналу.

“Головне знання. Тому що сьогодні більшість громад не знають з чого починати: прийшли нові колективи, добавилось дуже багато земель в тій чи іншій територіальній громаді”, – каже голова Луцької районної державної адміністрації Олександр Омельчук.

Не зареєстровані, не обліковані землі – це загроза різних маніпуляцій,  корупційних схем і втрат для місцевих бюджетів. І саме громада мотивована вивести їх з нелегального використання. Однак, на місцях бракує знань, фахівців та інструментів.  Один з таких презентували для громад Луцького району.  Це – електронна система управління земельними ресурсами, яка міститиме детальну інформацію про кожну ділянку: форму власності, цільове призначення, її орендаря, власника або ж користувача.

Допомогу в управлінні землями громадам пропонують геоінформатики. Вони не лише надають програмне забезпечення, а й готові наповнити його інформацією. За окрему плату, звісно.

“Система дозволяє дуже ефективно використовувати землю, розуміти,що в тебе є, з чим тобі працювати. Кошти втрачає ОТГ в результаті того, що маса об’єктів, які потенційно обробляються сільгоспвиробниками вони не законтрактовані, тобто відсутні договориоренди, відповідно втрачає громада надходження” – каже геоінформатик Назарій Поліщук.

Голови громад кажуть масив інформації по землях, який варто обробити дуже великий. А з цим вже варто поспішати.

“Якщо ми будем використовувати такий інструмент, то набагато швидше буде аналітика проходити по землі і ті питання, які виникатимуть, будуть швидше вирішуватися і відповідно бюджет буде швидше наповнюватися”, – зауважив Мар’янівський селищний голова Олег Басалик.

За мінімальними розрахунками, дохід середньої громади після проведення інвентаризації та планування земель збільшується на 1 мільйон гривень на рік. Тож Мар’янівська громада стала першою у Луцькому районі, яка за допомогою фахівців створить систему управління земельними ресурсами.