Яка церква насправді неканонічна? Розповідаємо, що не так з РПЦ
Часто прихильники УПЦ МП заявляють, що ПЦУ – неканонічна. А на росії її взагалі називають розкольницькою. Насправді ж, Православна церква України є однією з найбільш канонічних. А от в РПЦ є нюанси.
Детально про це розповідає кандидат філософських наук Ігор Сацик у програмі “Духовна абетка”.
Що таке канони і що з ними не так в сучасних церквах?
Канони – це правила, за якими живе церква. Фактично, це норми, які близькі до розуміння юридичного закону. Поняття канонічності церкви, яким зараз спекулюють часто, пов’язане з тим, що дехто заявляє, що якийсь священник неправильно висвячений, неканонічно висвячений, бо його єпископ неканонічно висвячений. Зазвичай люди апелюють до тих канонів, які їм дуже вигідні.
Якщо ми візьмемо сучасну церковну традицію і порівняємо з тою, яка записана в канонах, то побачимо багато складних місць. Наприклад, у канонах записано, що рукопокладати людину раніше 25 років або просвітера раніше 30 років заборонено. І той єпископ, який звершує хіротонію, згідно з цим каноном, має бути заборонений в служінні. Людина, яку висвятили, має бути вдлучена від церкви. Всі сучасні єпископи РПЦ і ПЦУ – мають бути заборонені у служінні, а всі священники – відлучені від церкви.
Російська православна церка – не канонічна?
РПЦ активно просуває наратив, нібито ПЦУ – неканонічна. Насправді ж, одна з найбільш суперечлиих юрисдикцій – це саме РПЦ. Вона, порушивши всі закони, самопроголосила себе в 1448 році і до 1589 року перебувала в розколі з Вселенським православ’ям. Її ніхто не визнавав. Вселенський патріарх лише через 141 рік офіційно визнав єпископа московського. Але до цього 141 рік РПЦ була самопроголошеною.
Водночас однією з найбільш канонічних церков є ПЦУ. Вона свого часу була поглинута, фактично була анексія України росією. І Київську митрополію, яка є матір’ю для церкви російської, москва незаконно собі привласнила. росія окупувала територію і незаконно підпорядкувала собі церквний устрій України, який, згідно з усіма церковними канонами, належав Константинопольському патріарху. Тому можна сказати, що українська церква була незаконно прилучена до росії і в 2018 році патріарх Варфоломій визнав факт незаконності дій росії проти УКраїни і абсолютно канонічно дарував автокефалію ПЦУ.
Це перший випадок, коли церква не проголошувала себе автокефальною і не виходила зі складу Вселенського патріархату. Бо якщо ми візьмемо болгарську, румунську, сербську, московську церкви – вони всі були церквами, які належали до Вселенського патріархату. Вони відділилися від нього, можна сказати, незаконно. Вони відділилися без благословіння. І лише через десятиліття Вселенський патріарх визнавав їх.
Українська церква є дуже великою. За кількістю вірян Україна є найбільшою християнською країною світу. З огляду на це патріарх Варфоломій вирішив, що ця країна має право за своїм масштабом бути самостійною православною громадою. І надав статус автокефалії ПЦУ. Це був випадок першого добровільного надання патріархом автокефалії. Бо інші народи, зокрема, болгари і росіяни, вимушували його надавати цей статус.
Останні публікації
- Погони без пафосу: як вибрати знаки розрізнення, які працюють на вас
- Хофітол таблетки — ефективний засіб для очищення організму
- Переваги імплантації зубів перед іншими методами
- Як правильно застосовувати серветки для прання під час догляду за делікатними тканинами
- ТОП-10 мінітракторів 2025 року: як вибрати та адаптуватися до змін клімату
- Основні критерії вибору літніх шин
- 5 причин замовити меблі з нержавійки для кафе, ресторану чи бару
- Автоматизація фермерських господарств: тренд чи необхідність?
- Сонячна станція 10 кВт: як правильно розрахувати потужність?
- Чи загрожує вам неалкогольна жирова хвороба печінки?
- Як правильно застосовувати хлористий калій на різних типах ґрунтів?
- Як ефективно проходити навчання в автошколі?
- Міжнародна освіта: ваш успішний старт
- Чому правильно обрана кухня впливає на зручність і естетику
- Як вибрати ідеальний матрац для комфортного сну
- Пальне з Європи та міні-маркет: у Шацьку відкрилася шоста заправка мережі “Паливо”
- Як правильно доглядати за міжкімнатними дверима від виробника Terminus
- Скільки років служить профнастил із полімерним покриттям?
- Як впливає колір лінз сонцезахисних окулярів на очі?
- Чому корисно оформити повне КАСКО на своє авто
- Основні критерії вибору сервісу для виведення Tether BEP20 (USDT) на картку А-Банку
- Як розширити меню кав’ярні за допомогою сиропів?
- UKR PARTS – ваш провiдник у свiтi запчастин Subaru
- Вбудовані посудомийні машини: ідеальне рішення для вашої кухні