Через брак пального дедалі дорожче обходяться міжобласні та міжміські перевезення. Квитки на рейсові автобуси, що курсують з Луцької автостанції №1, в середньому здорожчали на 50%. Це пов’язано з цінами на пальне. Як результат – перевізники змушені скасовувати деякі рейси. Детальніше про це – у сюжеті.

Водій Олександр їздить за напрямком Ковель-Світязь. І поки є час перед дорогою, в голові, каже, тільки й думок, що про пальне та як заправитися. Саме ця проблема його, як і інших водіїв, турбує нині найбільше. Тож часто в погоні за пальним не встигають, усміхається, й перекусити.

«Довго мусиш вистояти в черзі. І крім того, шо мало заправляють, а ми ж веземо і медиків, які їдуть на роботу зранку, а потім з роботи… Повинно бути так, щоб автобуси заправлялися регулярно і нормально… Ну, наприклад, 40 літрів. Це якраз норма, яку ми виїжджаємо щоденно… Приїжджаємо із сіл. От зараз ми роз’їдемося по всій області, по селах, і є такі рейси, що ночують. І де в селі заправитися?» – риторично запитує водій.

Добре, коли у проміжках між рейсами вдається натрапити на АЗС, де є пальне. Утім, перепоною стають і ліміти.

«Як яка заправка. Є що дають 50 літрів, тобто як на мій рейс, то хватає. А є що – і лише 10 літрів. Куди я з 10 літрами?.. Треба організувати, щоб якась одна заправка, одна колонка була для громадського транспорту – це ж перевезення пасажирів», – міркує водій Віталій.

Тож упродовж дня, кажуть водії, лиш про пальне доводиться й думати. Добре, коли вранці вдасться трохи залити в бак. А ні – то вигадувати щось доводиться під час рейсу.

«Якщо ми їдемо і бачимо, що є на заправці паливо, то заїжджаємо і просимося в людей, щоб нас пропустили. Пропускають – заправляємся, ні – то їдемо далі. І як бачимо, що вже нема куди їхати, то мусимо ставати або щось видумувати з пасажирами», – пояснює водій Олександр.

Хто погоджується чекати – лишається. За можливості пересаджують пасажирів у інші маршрутки.

Окрім того, така ситуація вплинула й на вартість квитків. Частина перевізників підняла вартість своїх послуг на 50, а то й на 70%.

«На любешівському напрямку найбільше здорожчання. Ковельський напрямок, рівненський, нововолинський напрямок. Здорожчали від 50 до 70% залежно від маршруту. Це перевізник сам одноособово вирішує. Він дає нам тариф на свій маршрут і каже, щоб за такими цінами ми продавали квитки. Значить, тарифи на перевезення держава не регулює зараз. Вона й не регулювала їх до війни», – розповідає директор Луцької автостанції №1 Ігор Модла.

Та й ті перевізники, які донині брали за квитки за старими цінами, готуються піднімати їх вартість. Інакше, кажуть, просто не виїжджатимуть маршрути.

Та кількість рейсів уже скоротилася. І автобусів нині пасажирам доводиться чекати значно довше.

Та справа у тій же нестачі пального. Через дефіцит рейси скорочують, а деякі й зовсім не виїздять у певні дні. Ось, до прикладу, вже другий день немає автобуса на Вараш. На популярні напрямки, як-то Ковель, Любешів, автобуси їздили кожні 7-10 хв. Нині ж їх треба чекати по пів години у кращому випадку. Та керманичі кажуть: і тут є ті, хто намагається підзаробити…

Люди ж від такої вартості квитків не в захваті, втім, кажуть, війна вносить свої корективи, тож чекатимуть кращих часів і мирного неба.