Україна після війни посяде надзвичайно важливе геополітичне становище у Європі. Саме війна збільшує шанси її входження у Європу і навіть у НАТО. Однак це станеться лише за умови, що Україна переможе Росію.

Таку думку висловив відомий історик Ярослав Грицак у програмі «Актуально» на 12 каналі 17 березня.

«Війна сильно підвищила нашу суб’єктність. Якщо раніше усі сумнівалися, чи Україна взагалі має суб’єктність, то зараз Україна має таку суб’єктність, з якою невідомо чи будь-яка інша європейська країна взагалі може зрівнятися. І ця наша суб’єктність пов’язана з тим, як воюють наші війська. Війна робить неможливі речі можливими. Війна полегшує шанси прискореного входження України в Європу і, припускаю, також у НАТО. Але умовою є перемога», – заявив він.

Також, за його словами, змінюється і сама Європа.

«Захід може терпіти війну в Сирії чи Абхазії, але не війну в Європі. Тому що Європа дуже довго йшла до того, щоб не було тут війни. Конструкція, яку створила Європа, дуже хитка й дорога. І тут Путін веде себе, як хуліган, який виходить з величезним ломом і починає з усієї сили бити по кришталю. І це те, що Європа не може простити йому», – зазначив Ярослав Грицак.

Він вважає, що сама Європа надто розслабилася, живучи тривалий час без війни, і тепер має зробити висновки.

«Вже три покоління не знали війни, і вважалося, що так буде завжди. З року в рік у Європі зменшувалося фінансування армії. Думали, це речі другорядні або третьорядні. Розслабилася Європа. Той коректний спосіб думання передбачав, що війна – це щось аномальне, що вона стається через якісь помилки чи затемнення сонця. Але насправді війна – це норма життя, на жаль. Тому, якщо хочеш боротися з війною, мусиш до неї готуватися. Європа зараз буде цей урок вивчати. Біда тільки, що вона це буде робити нашою ціною», – стверджує історик.

Період, у якому ми живемо, стане початком нового розділу навіть не в українській, а в європейській та світовій історії, вважає він.

«За останні 20 років ми не маємо події, з якою можна було б порівняти цю війну. Найближчою можна назвати 11 вересня 2001 року, коли сталася атака на Нью-Йорк. Але ця війна перевершила своїм значенням нью-йоркську подію. Україна виростає тепер як важливий геополітичний гравець, як потенційний східноєвропейський тигр. Чесно кажучи, багато хто в Європі до цього не готовий і навіть не хоче цього, бо це означає дуже великі зміни», – висловився Ярослав Грицак.

Він висловив сподівання, що війна призведе до появи нової – більшої – Європи.

«Можливо, навіть до Уралу, якщо буде інша Росія, але точно з Україною. Припускаю, що з Білоруссю. Можливо, навіть із Туреччиною. Це буде поява нової суперсили. Це буде світ триполярний. Бо зараз світ двополярний: Китай і Америка. Росія в цьому світі не існує, вона занадто слабка держава. Третім полюсом може бути нова об’єднана Європа. І єдиний спосіб Європі стати таким динозавром, як Америка і Китай, – це розширення на схід. Це буде світ стабільності і благополуччя, припускаю. Також це буде торжество ліберальної демократії, що є дуже добре», – зауважив історик.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Коли і як закінчиться війна з Росією. Думка відомого історика