Шухляда з пакетами, здається, є в кожного. А поповнюється вона після чергового походу за продуктами. Великі, маленькі, з малюнками й без: різноманіттю пластикових пакетів немає меж. Лучани кажуть, від поліетилену відмовитись не проти, але альтернативи мало, а пластик – на кожному кроці. В Україні з пластиковими пакетами борються роками. Та цього разу, впевнені, вийде покласти край. 

Пластик стійко увійшов у наше повсякдення. Він легкий, зручний, дешевий, хоч і недовговічний у використанні. А про те, що поліпропілен розкладається тисячоліттями і при цьому отруює усе живе навколо, замислюємося значно рідше, аніж користуємося ним.

Та невдовзі усі змушені будемо відмовитися від пластикових пакетів. Їх розповсюдження відтепер забороняє закон. Вже до кінця року поза законом буде цупкий поліетилен – це торбинки, які ми, зазвичай, беремо на касі, а до 2023 року мають зникнути і тонкі пакети для пакування свіжої риби, м’яса і сипучих продуктів. Виняток –  біорозкладний пластик. Альтернатива: паперові пакети або багаторазові торбини з тканини чи на зразок авоськи.

У багатьох магазинах та супермаркетах альтернатива вже присутня. М’ясо чи хліб вже загортають у крафтові пакети.

Дослідження стверджують упродовж року кожен українець використовує з півтисячі пакетів, тоді, як європеєць – менше ста. І лише 6% цих пакетів у нас переробляють, решту викидаємо у смітник. Приміром, лучани щороку продукують мільйон кубічних метрів сміття. І третина цього об’єму – пластик. Це як 25 дев’ятиповерхівок. Екологи прогнозують катастрофу.

“Вчені підрахували: якщо ми нічого не зробимо, то за 33 роки у нас в океанах, ставках, річках, буде більше пластику, ніж взагалі біорізноманіття, будь-якого. Риб, планктону і так далі. При утилізації такій, як спалювання, ми отримуємо ще більшу шкоду для довкілля, через те що в нас оці всі речовини потрапляють в повітря і руйнують наш озоновий шар”, – каже Зоряна Лавринюк, доцентка кафедри екології ВНУ імені Лесі Українки.

Відмовитись від пластикових пакетів законодавець стимулюватиме штрафами: від 1700 до 34 тисяч гривень.Щоправда, каратимуть тих, хто їх продає чи розповсюджує, тобто торговельні заклади. Час призвичаїтися жити без пакетів – 9 місяців.