На думку керівника Інституту досліджень авторинку Станіслава Бучацького, скасування закону про нульове розмитнення створить нерівні умови для українців, адже не всі ним встигнуть скористатися. Натомість закон треба змінити.

Про це він сказав уу програмі «Актуально» на 12 каналі.

«Моя експертна думка така, що закон приймався швидко і на той момент він був актуальний. Звичайно, минув час, ми побачили, яка є практика, і зараз розуміємо, що зміни необхідні. Але не в плані того, щоб усе скасувати. Адже ми створимо тоді нерівні умови, бо не всі люди змогли скористатися. Є частина машин елітних, які привезли під нульове розмитнення. Тепер якщо повернути старі умови, виходить, що достатньо просто почекати, поки закон перестане діяти і продати їх з величезним заробітком вже за ринковою ціною», – зазначає експерт.

Каже, в цей закон потрібно внести зміни.

«По-перше, назвати чітку календарну дату закінчення дії цих правил. Не до закінчення воєнного стану, тому що це дуже нечітка межа. Взагалі не потрібно прив’язувати розмитнення машин до нашої перемоги. Потрібно написати, наприклад, «до кінця воєнного стану, але не раніше, ніж 31 грудня 2022 року». Або 2023-го. Якщо буде чітка календарна дата, не буде штучного ажіотажу, не буде кілометрових черг на кордоні, не будуть всі спішити зробити це цього тижня, бо будуть розуміти, що у них ця можливість зберігається, наприклад, до кінця року.

По-друге, я б вивів з-під дії цього закону елітні автомобілі. Якщо люди ввозять дорогі авто з-за кордону, значить, вони вірять у перемогу України. Вони не просто вивозять гроші за кордон і в офшорах відкладають, а купують майно і привозять його в Україну. Але, з іншого боку, якщо людина платить 100 тисяч доларів, для неї не буде накладно заплатити  30% від вартості за розмитнення авто. Бо виходило так, що до початку дії нульового розмитнення люди, які купують доступні автомобілі, платили 100, 150, 200% від вартості податків за імпорт. А люди, які купували елітні авто, платили 30% від вартості. Тому хай за нульовим розмитненням оформляються лише машини, які належать до мас-маркету», – пояснив Станіслав Бучацький.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Скільки вже автомобілів ввезли українці за нульовим митом