Закони і писані і неписані. Із впровадженням воєнного стану в Україні з’явилося чимало нововведень у законодавстві. Буває навіть так, що вони суперечать тим, що діяли до війни. А буває й так, що люди без правоохоронних органів самі виносять вироки і виконують покарання.

Про закони воєнного часу нашій Олі Матвєєвій розповіли військові і юристи.

«Закони воєнного часу це не дозволяють», «Покарати злодія – за законами воєнного часу». Ось так нині реагують волиняни у коментарях під публікаціями про будь-які правопорушення. А ще давайте пригадаємо, як на Волині так званих мародерів уже пробували карати за законами воєнного часу. Такі-от неписані закони війни. І попри те, що в нашій області війни спокійно, вони вже є.

Найдрібніша крадіжка, грабіж чи навіть розбій – жодне із таких правопорушень ні поліцейські, ні правники не називають мародерством. Бо військових дій на території немає. Тож і карати злодіїв самотужки люди не можуть. Адже правоохоронні служби працюють, як і раніше.

«Територіальна оборона і так далі – також вони реагують, фіксують ці випадки і вже в подальшому викликають слідчо-оперативну групу і вносять це в єдиний державний реєстр», – пояснює юрист Олексій Бортнік.

Водночас він не засуджує тих, хто чинив самосуд над крадіями. Адже агресивна реакція людей на тих, хто краде у свого ж народу, – це нормально. У будь-які часи, а особливо, коли у всіх спільний ворог – росія. Цю думку поділяє і військовий Андрій Д’яченко.

«Це була стихійна реакція, причому адекватна реакція народу в перші дні війни. Коли правоохоронна система адаптувалася, все увійшло у відпрацьовану колію, відповідно і народні самосуди припинилися», – каже ветеран АТО, воїн «Азову» Андрій Д’яченко.

А от волинян, які в соцмережах активно посилають правопорушників на передову, військовослужбовець називає диванними експертами.

«Даруйте, армія це вам що – виправна колонія? Чистилище? Місце, де збираються прокляті долею, ті, кого не шкода, чи як? Збройні сили України в умовах війни – це кращі люди народу… Це підприємці, це айтішніки, це люди, які жертвують своїм, за свої гроші себе екіпірують. Кого сюди ви хочете відправляти на «перевиховання», – емоційно висловлюється Андрій Д’яченко.

Такі гучні заяви у соцмережах військовослужбовця обурюють, адже, наголошує, в Україні не припиняли роботу правоохоронні системи. А ось автівка, вилучена у п’яного водія, на передовій матиме значно більше користі. Попри те, що це правило теж не писане в українському законодавстві, – воно цілком законне, якщо є відповідне розпорядження військової адміністрації.

«Прямого взаємозв’язку між 130-ю статтею, а саме кермування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння і в примусовому відчуженні – немає. Але оскільки в нас діє військовий стан на території України, то військовослужбовці в праві», – розповідає юрист.

В умовах війни можуть карати навіть орендодавців, які значно підвищили ціни на квартири. Раніше за таке з недобросовісними власниками розбиралася податкова служба, але здебільшого відповідальності вони не несли. Воєнний стан впроваджує ще одне неписане правило.

«Військові адміністрації в принципі у праві відчужити майно своїм наказом і перевести його в житло, яке буде здаватися біженцям, для осіб, які потребують цього житла», – запевняє Олексій Бортнік.

Правники зазначають: Верховна Рада працює, і хоча закони в умовах війни приймають набагато швидше, аніж раніше, усіх етапів прийняття дотримуються. Працюють належним чином і правоохоронні служби, що ловлять злочинців. Та все ж, як показує статистика, таких за часи війни стало значно менше, бо нині усі борються як можуть проти єдиного ворога.