Створення сирів – справжнє мистецтво. Воно вимагає точності, пильності, дотримання технологій і найвищих стандартів. А ще – якісної основи – добірного молока. І обов’язково – натхнення, закоханості у свою справу та майстерності сировара.

До Дня підприємця одне з найпотужніших підприємств “Дубномолоко”, де виготовляють сири торгової марки “КОМО” влаштувало своєрідний день відкритих дверей. Мер Дубна Василь Антонюк вирішив познайомити місцевий бізнес із таємницями виготовлення сиру – керівництво заводу з радістю погодилося поділитися своїми досягненнями. Потрапити на екскурсію вдалося і 12 каналу.

На виробництві кажуть: кожен сорт сиру “КОМО” – це унікальний продукт, виготовлений з якісного молока та натхненний найкращими світовими рецептами.

Гостям коротко розповіли про те, як створюється сир на підприємстві та показали основні процеси його приготування в різних цехах.

За словами директорки з виробництва ПрАТ “Дубномолоко” Наталії Шкаравецької, за добу там переробляють до 500 тонн молока, з якого виходить близько 50 тонн готового сиру.

“Ми хочемо провести екскурсію, аби наживо показати, як в нас виробляється сир, як зберігається, як фасується, тому що в нас 17 видів твердих сирів”, – поділився голова правління ПрАТ “Дубномолоко” Олег Власюк.

Ось так вже сформовані та датовані бухти сиру відправляють у плавання в солоному розчині.

Ця процедура допомагає рівномірно просолити сирні цеглини. Далі готовий продукт відправляють на герметичне пакування аби зберегти його смак та якість.

Далі упакований сир потрапляє у спеціальні кімнати зберігання. Температура тут коливається від восьми до дванадцяти градусів. У цих кімнатах він дозріває. Тривалість процедури залежить від сорту сиру: від одного місяця і аж до року. Окрім сирних брил, на підприємстві роблять нарізку.

Шматочки сиру фасують в упаковки по 150 грам. Взагалі на підприємстві виготовляють 17 видів твердих сирів і близько 38 фасованих. Нині, кажуть працівники, хочуть збільшити обсяги плавлених сирів. Нещодавно випустили нову лінію плавлених сирів у тюбиках.

“Минулий рік підприємство перерахувало до місцевого бюджету до десяти мільйонів. Ось уже зараз – набагато більше за п’ять мільйонів. Це той орієнтир, який ми і далі плануємо супроводжувати і сприяти, щоб заходив до нас бізнес “, – сказав міський голова міста Дубна Василь Антонюк.

Після екскурсії виробництвом гостей привітали із професійним святом та почастували сирними смаколиками.