Шукаєш одну роботу, а пропонують зовсім іншу. Тепер знайти вакансії відповідно до власного трудового стажу або спеціальності стало важче. Через війну народні депутати внесли зміни у роботу центрів зайнятості. Зокрема, безробітним пропонують будь-які вакансії, що не потребують підготовки.

Детальніше про це розповідає Ольга Матвєєва.

Уже пів року пані Наталія в пошуках роботи. Раніше вона працювала бухгалтеркою, тож відповідно до попереднього досвіду шукає роботу й нині в Луцькому міському центрі зайнятості.

«Пропонують вакансії бухгалтерів, але, звичайно, хочеться щось краще, більшу зарплату», – каже жінка.

Від однієї пропозиції, ділиться Наталія, довелося відмовитися. Нині розглядає другу і планує вже найближчим часом повернутися у робочий ритм. Бо ж тепер у центрі зайнятості скоротили термін, упродовж якого безробітним шукають роботу відповідного до їх трудового стажу, спеціальності та бажаного рівня зарплати.

«Якщо раніше термін визначення підходящої роботи був на весь період перебування на обліку, то станом на сьогодні він обмежений – 30 днів. Після 30 днів ми у праві запропонувати такій особі будь-яку вакансію, яка є в базі Волинського обласного центру зайнятості», – пояснює директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк.

Таке рішення нещодавно прийняли народні депутати у зв’язку з війною. Мовляв, якщо впродовж місяця не вдається знайти роботу відповідно до професії, то аби безробітні заробляли на життя й піднімати економіку, їм пропонують вакансії у інших сферах.

«Робота, яка не вимагає спеціальної підготовки, і також вже ми можемо не зважати на рівень заробітної плати і навіть пропонувати роботу на мінімальну заробітну плату. І така норма триватиме впродовж усього періоду воєнного стану, а також 180 днів після закінчення воєнного стану», – розповідає заступниця директора луцького міського центру зайнятості Ірина Гурська.

Наприклад, колишньому директору підприємства можуть запропонувати роботу водієм. Якщо ж людина двічі відмовляється від запропонованих їй вакансій, то з обліку в центрі зайнятості її й зовсім знімають.

«Раніше було так: дві відмови, і зараз точно так само. Станом на сьогодні ми маємо 800 вакансій в базі Волинського обласного центру зайнятості. Це не є дуже багато, як було в мирний час, але це достатня кількість вакансій, щоб можна було вибрати і підібрати собі», – впевнений Роман Романюк.

Нині на обліку в Луцькому центрі зайнятості перебувають більше як 1900 людей. Відсоток переселенців невисокий. Вони, діляться фахівці, більш охоче погоджуються на запропоновані вакансії, що й зовсім не пов’язані з попередньою роботою. Йдуть працювати продавцями, перукарями і навіть прибиральниками. Лучани ж дещо перебірливі.

«Якщо взяти статистику, то впродовж травня 2-3 людини в день ми змушені знімати, бо вони двічі відмовилися від підходящої роботи», – рпозказує Ірина Гурська.

Це стосується лише тих, хто офіційно має статус безробітного і отримує за це виплати від держави.

Пані Тамара – переселенка, в Луцьку роботу шукає вже упродовж двох тижнів.

«Не підходить те, що мені пропонували. Одне не підіійшло а на друге вже взяли людину», – каже Тамара.

Однак на обліку жінка не перебуває, тож може відмовитися і від наступних вакансій. Тих, хто офіційно має статус безробітного, але не може влаштуватися на запропоновану роботу через відмову роботодавців, із обліку не знімають.

Однак фахівці наголошують: після двох відмов можна знову звернутися у центр зайнятості. Щоправда, тоді вже неможливо отримати статус безробітного, а отже, й виплати від держави.