Завідувач відділення хірургії ендокринної та абдомінальної патології Волинської обласної клінічної лікарні Олександр Соловей спростував міф, що нібито після біопсії щитовидної залози пухлина, якщо вона є, починає активно рости.

Про це йшлося у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 20 грудня.

«До цього методу діагностики у людей є скептицизм. А тим часом це один із найбільш дієвих методів діагностики раку щитовидної залози. Але люди чують один від одного: туди пустять повітря, і коли зроблять біопсію – 100% треба буде оперувати. Ні, не треба всіх хворих після біопсії оперувати, і ми цього не робимо. Ніякого зв’язку з біопсією і поширенням пухлини немає. Це все людські вигадки», – запевнив лікар.

«Проводилася величезна кількість досліджень в усьому світі… Немає інформації, що після біопсії починається поширення пухлини чи прискорення її росту. Повітря туди через той канал просто не може потрапити», – наголосив Олександр Соловей.

Також він розповів, як роблять біопсію та кому саме її призначають.

«Біопсія – звичайний безболісний укол, коли беруть клітини для аналізу. За допомогою УЗД ми шукаємо підозрілий вузлик, робимо укол, беремо матеріал з того вузлика і дивимося з лікарем-цитологом на наявність злоякісних клітин. За декілька днів ми можемо сказати точно, яка патологія у цьому вузлі щитовидної залози», – каже ендокринний хірург.

Він наголосив, що біопсія проводиться під місцевим знечуленням, і тому безболісна. За відчуттями це ніби «комар вкусив».

Роблять біопсію не всім, у кого є проблеми зі щитовидкою.

«У своїй роботі ми використовуємо американські і європейські протоколи, відповідно до яких усі вузли більші 1 сантиметра повинні підлягати біопсії. Але якщо за результатами УЗД це кіста, то не пунктуємо, бо немає такої потреби. Якщо ж вузли менші 1 см, то біопсію робимо у випадку, коли молодий вік, коли за результатами УЗД є ознаки малігнізації, тобто ракового процесу, коли є випадки раку щитоподібної залози в сімейному анамнезі та коли в анамнезі є радіаційне опромінення», – пояснює Олександр Соловей.

«Минулого тижня ми робили біопсію дівчині, у якої був вузлик 5,5 мм. Виявили одну з найгірших форм раку, прооперували. За даними операції – результат нормальний», – наводить приклад лікар.

Він наголосив, що біопсія – це найточніший метод діагностики раку щитовидної залози, а МРТ, КТ, УЗД, фіброскопія – додаткові методи.

Олександр Соловей дав рекомендації, що робити, аби вчасно виявити рак щитовидної залози. Також він розповів, чи може людина жити без щитовидної залози.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Рак щитовидної залози вийде на перше місце серед усіх онкохвороб, – волинський хірург