Стихійні ринки – це зручно, але не завжди безпечно. Попри те, що офіційно така торгівля заборонена, ініціативних продавців не меншає, та й прихильників натуральної продукції від бабусь – вдосталь.

Зекономити можна, але чи впевнені покупці, що не на власному здоров’ї? Ольга Матвєєва перевіряла.

Завітали на один із стихійних ринків Луцька. На годиннику десята, на термометрі вже понад 30 градусів, на цьому стихійному ринку – жодного холодильника. Замість нього продавці молочних продуктів використовують власні методи – перед виїздом до Луцька молоко кладуть в морозильну камеру на 30 хвилин.

Продають його у пластикових пляшках. Де їх взяли – невідомо. Стандартами та нормативами тут не переймається ніхто, та й перевірок тут не проводять. Замість сертифікатів чи бодай якихось документів – чесне слово.

На довірі стихійні ринки і виживають. Саме цей існує вже з десяток років. Ті, хто тут купують, – роблять це на свій страх і ризик.  Втім, прихильників домашніх продуктів вдосталь. Причини найрізноманітніші: одні беруть такі харчі, бо впевнені, що вони натуральні, інші кажуть, що з бабусями можна поторгуватися. А дехто просто їх шкодує, адже, приторговуючи своїм нехитрим крамом за межами ринку, вони заробляють собі на життя.

Чи варто довіряти бабусям наосліп ми вирішили перевірити самотужки. Заїжджаємо і на Центральний ринок. Стихійно тут торгують молоком на вході. Втім фахівці ветсанлабораторії наголошують: молоко у пластикових тарах, навіть у межах ринку – незаконна торгівля. З обома зразками прямуємо до лабораторії.

Завідувачка відділу санітарно-ветеринарної експертизи Волинської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби Інна Вакульчук каже, що купувати будь-яку продукцію на стихійних ринка – небезпечно. Чому – дізнаємось вже незабаром.

З наших зразків зроблять три різні дослідження. Щоправда, навряд чи усі лучани їх собі можуть дозволити. Бо за аналіз півторачки молока доведеться викласти близько тисячі гривень. Спочатку досліджуємо фізичні та хімічні показники. У першому зразку показник соматичних клітин – на рівні 1500 при нормі 400. Цілком ймовірно, що молоко – від хворої корови.

“Соматичні клітини – це є показник, який характеризує не лише молоко, а й стан здоров’я тварини. Ми можемо підозрювати, що молоко придбане від тварини, в якої є запальні процеси у молочній залозі”, – пояснює Інна Вакульчук.

Вживати таке молоко вкрай небезпечно, хоч воно і свіже (це підтверджує аналіз на кислотність).

Але на цьому не приємні сюрпризи не завершуються – один зі зразків був розбавлений водою! Вживати його можна, попередньо прокип’ятивши, але фахівці ветсанлабораторії робити цього не радять. Наголошують: купувати продукти на стихійних ринках вкрай небезпечно для здоров’я. І не важливо молоко це, яйця, домашній сир, м’ясо чи навіть овочі та фрукти.