На Волині відбулася масштабна зустріч представників місцевого самоврядування від “За майбутнє”. Зібралися тут усі: від сільських до народних депутатів України, очільників місцевих рад, громад, партій. Мета – наживо обговорити успіхи і виклики реформи децентралізації. А ще поділитися своїм досвідом і нагадати один одному для кого і як працюють разом.

“Ми повинні бути чесними з людьми, ми не повинні робити так, як робили до нас. Ми не повинні залазити в бюджети руками ОТГ, ми не повинні набивати кишені, ми не повинні брати хабарі”, – наголосив керівник партії “За майбутнє” Ігор Палиця.

Реформа децентралізації одна з найуспішніших в Україні, але має свої недоліки. І в першу чергу це відчутно в селах: обіцяли багато, а дали менше. Наприклад, якщо колись сільський голова мав гроші лише на захищені статті, а решти чекав від меценатів, то зараз концепція змінилася. Зміни бачить народний депутат України Степан Івахів і в підході до керівництва громадою.

Відкритість і  прозорість – одне з завдань, яке має поставити перед собою команда “За майбутнє”, на думку нардепа Ігоря Гузя. Цього можна досягнути завдяки ефективній і дієвій комунікації з виборцями. У тому, що це працює, він переконався на власному досвіді. Адже побував у кожному селі свого округу, а багатьох і не раз.

Люди повинні бачити живого депутата, не важливо: Верховна Рада, обласна, міська”, – каже Ігор Гузь. 

Хороший приклад прозорого і відкритого управління демонструють у Володимирі-Волинському, Нововолинську, Ковелі. До слова, ковельський міський голова Ігор Чайка також вважає реформу децентралізації успішною, але незавершеною. Відкритим, за його словами, лишається питання про акциз з продажу тютюнових виробів. А що є особливо болючим для Ковеля – це плата за землю “Укрзалізниці”.

“Кожного року ми до останнього моменту не знаємо, отримаємо гроші  чи ні. Для Ковеля – це 80 мільйонів гривень”, – наголошує Ігор Чайка.

Тому міський голова попросив підтримки у нардепів, аби цю норму залишили міським бюджетам. Під час зустрічі чимало уваги присвятили фінансовій свободі громад, яка, на думку учасників, є не у всіх. Тому один з кроків – вимога до уряду розширити повноваження громад і передати фінансові ресурси на місця.

“На сьогоднішній день дуже часто ми відчуваємо нестачу фінансових інструментів для того, щоб забезпечити ті потреби наших жителів, які передбачені законодавством України, але на які, на жаль, у місцевих бюджетах не вистачає коштів”, – розповів голова Любешівської громади Олег Кух.

Часто громади лишаються сам на сам із своїми проблемами, підтверджує це і голова Волинської обласної ради Григорій Недопад. Водночас наголошує: облрада відкрита для усіх. Якщо, наприклад, потрібне сприяння якогось керівника, начальника департаменту, поліції, прокуратури, – із цим допоможуть.

Волинь, зокрема Луцьк, назвали яскравим прикладом децентралізації. Місто посіло друге місце в списку найкомфортніших міст України. Досвідом роботи місцевої команди “За майбутнє” поділився мер Ігор Поліщук. Каже: сесії нині проходять оперативно, тому що депутати до них готуються і чітко знають, що хочуть бачити в кінцевому результаті. Для того, щоб оптимізувати роботу, довелося вжити заходів, які виявилися успішними.

“Ми провели оптимізацію серед працівників міської ради і скоротили велику кількість штатних одиниць. Нам казали, що цього не можна робити, що буде крах. Луцькрада абсолютно не стала працювати гірше, а навіть краще. Ми зекономили шість мільйонів гривень, які ми будемо щороку вкладати в інфраструктуру нашого міста”, – пояснює Ігор Поліщук. 

Зараз у Луцьку реалізовують ряд важливих  і дороговартісних проектів. Це і реконструкція головної вулиці міста проспекту Волі, і Палацу урочистих подій, і очисних споруд. А ще – розумні зупинки, інформаційні табло, нові тролейбуси й автобуси стандарту Євро-5. Ціль на наступний рік – позбутися старих маршруток. Втім, на шляху до успіху, за словами Ігоря Поліщука, є перешкоди. Одна з них – реверсна дотація. Це ті гроші, які вилучають з будь-якого місцевого бюджету. Цього року для Луцька – це чотири мільйони гривень.

На об’єднавчому форумі на прикладі конкретних громад, областей обговорили практичні аспекти, які допоможуть українським громадам із депресивних перетворитися в успішні. В свою чергу, партія “За майбутнє” продовжуватиме відстоювати права громад і їх достатнє фінансування, підтримувати економіку і залучати інвесторів. Адже розбудова України починається з розбудови громад – наголосили у партії “За майбутнє”.