В Україні рестораторок, архітекторок, журналісток, бібліотекарок, психологинь, музиканток і ще десятки професій зобов’язали мтавати на військовий облік. І нововведення вже діє.

У 2015 році Мая Москвич повернулася до Луцька із зони бойових дій.

«Я служила в час, коли дівчатам не було дозволено обіймати військові посади, і про це навіть не говорилося», – каже Мая, яка уже стоїть на військовому обліку.

Тож, коли по поверненню треба було ставати на військовий облік, виникли труднощі, зробити це вдалося аж через два роки, адже професія Маї – бухгалтерка – не входила до переліку спеціальностей, представниці яких є військовозобов’язаними. Нині ж у Міністерстві оборони України цей список значно розширили.

«Таким чином воно створює резерв людей, які готові будуть стати на захист України у випадку повномасштабного вторгнення. Тобто для мене це сигнал, що держава усвідомлює реальність небезпеки», – пояснює Майя.

«Тобто жінка, військозобов’язнана, наприклад, бухгалтер, повинна, по-перше, повідомити свого керівника підприємства, по-друге, вона повинна з’явитися до територіального центру комплектування протягом 2022 року», – каже начальник київського обласного територіального центру та соціальної підтримки Валерій Куценко.

Відповідальність за невиконання такого обов’язку покладатимуть не на жінок, а на керівників компаній, у яких вони працюють. Тобто директори повинні проконтролювати, чи всі працівниці компанії стали на військовий облік, а також перевіряти наявність військового квитка й у нових. За прийом на роботу без цього документа загрожує штраф.

Та чи дійсно це означає, що ми на порозі повномасштабного вторгнення?

Проводиться якісно-кількісна характеристика всіх військово-облікових спеціальностей, і тільки в крайній необхідності такі військові спеціалісти – жінки – будуть використані на військову службу.

До кінця цього року Міністерство оборони України напрацює алгоритм того, як жінки ставатимуть на військовий облік, але кажуть: схема особливо не відрізнятиметься від постановки військовозобов’язаного чоловіка.

До слова, в Україні за 6 хвиль мобілізації призвали майже 200 тисяч людей, серед них – і жінок.

Уся країна має розуміти, що робити у разі години ікс. Водночас вперше за тривалий час на Донбасі тихо. Упродовж минулої доби проросійські бойовики вогонь не відкривали. Порушень українські захисники не фіксували і від початку поточної доби. Як заявили в українській делегації Тристоронньої контактної групи, під час останнього засідання сторони досягнули порозуміння щодо необхідності відновлення дії режиму припинення вогню.