23-24 червня на засідання Ради Європейського союзу вирішуватимуть чи надавати Україні статус офіційного кандидата на вступ до ЄС. Що це означає для України, які переваги це надасть та скільки часу триватиме процес членства у ЄС?

Про це у програмі «Актуально» розповіла Наталія Романюк, доценткою кафедри міжнародних відносин Волинського національного університету ім. Лесі Українки.

Насамперед, пані Наталія каже, що вступ до Європейського Союзу це непростий, тривалий процес і ми маємо бути до цього готові. Якщо все-таки ЄС надасть нам статус офіційного кандидата, то переваг є чимало, на думку гості програми.

  1. Ми можемо розглядати це в політичній площині, очевидно це буде виглядати як демонстрація підтримки України у війні з росією.
  2. Це може бути визнання усіх реформ і досягнень, які ми маємо і технічної роботи по угоді з Асоціацією. Ми зараз виконали 63% усіх завдань, які угодою передбачені до 2024 року.
  3. Також це дуже важливий геополітичний момент. Це може бути демонстрація для путіна, що Україна в Європі, Україну приймають і вона не може бути у сфері інтересів росії.
  4. Це дуже важливо в контексті конфлікту для самого ЄС. Це консолідація Європейського Союзу. Тому що для путіна важливим завданням було розхитати зсередини ЄС і НАТО і показати неефективність їхньої діяльності.

Стосовного четвертого пункту Наталія Романюк каже:

«В Європі уже зрозуміли, що ситуація, яка є зараз в Україні це не просто локальна, двостороння війна. Це Україна відстоює європейську безпеку, відстоює європейські цінності, тому нам треба допомагати. Якщо вони цього не будуть робити, то завтра їм прийдеться воювати з росією. Це однозначно».

За словами доцентки, отримавши статус офіційного кандидата до ЄС ми отримуємо доступ до європейських фінансових інструментів, які були б дуже потрібні для відбудови України.

На думку пані Наталії, від моменту надання Україні офіційного статусу кандидата до ЄС має пройти приблизно 8 років, аби наша країна стала офіційним членом Європейського Союзу.