Минув тиждень, як проїзд у луцьких маршрутках із 8 гривень здорожчав до 14. І хоч перевізники свого домоглися, утім, кажуть у Луцькраді, вже шкодують про це. Чи задовольнив маршрутників квиток за 14 гривень і чому в міськраді мають намір не піднімати вартість проїзду у тролейбусах – з’ясовувала Анастасія Качина.

У час пік на зупинках в центрі Луцька ніде голці впасти. Хтось чекає маршрутку за 14 гривень, хтось – тролейбус за 6, а комусь взагалі байдуже, скільки платити за проїзд.

За пів години ми не знайшли жодної людини, яка б сказала, що після здорожчання проїзду в маршрутках пересіла на тролейбус. Але про те, що квиток дорогий, говорять всі.

Проїзд у луцьких маршрутках здорожчав тиждень тому, і з перевізниками, кажуть у міськраді, це здорожчання зіграло злий жарт.

«Орієнтовно 30% пасажирів пересіли з автобусів на тролейбуси. Жаліються перевізники. Я, до речі, це прогнозував, і на їх такі агресивні запити «дивіться, як пальне подорожчало, – піднімайте ціну» одним з моїх аргументів був, що ви не дуже просіть. Бо зараз піднімати проїзд у тролейбусах ми не збираємся, принаймні на так багато не збираємся», – каже директор департаменту економічної політики Борис Смаль.

Перевізник автобусного маршруту №1 розповідає, що не помітив, щоб багато пасажирів пересіли на тролейбуси, мовляв, улітку і так немає великого потоку пасажирів.

Однак, запевняє Борис Смаль, за два-три тижні пасажири знову можуть повернутися в маршрутки. Якщо цього не станеться – ціну на квиток у тролейбусах можуть і не піднімати.

«Якщо буде підвищення, воно не буде у 2 рази, як на автобуси. Якби я сьогодні рахував, то це в межах двох гривень, наприклад, було б підняття. Але ще раз нагадую: такий пасажиропотік, як є сьогодні, не факт, що збережеться за тиждень чи за два. Треба почекати», – наголошує Борис Смаль.

До слова, аби кожен лучанин, який відмовився від маршрутки, мав місце в тролейбусі, «рогатих» на вулиці міста випустили на 10-12 більше, ніж їх було ще тиждень тому.