Міністерство освіти і науки України (МОН) готове провести зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) у безпечних умовах і вважає, що його скасування неприпустиме й може створити корупційні ризики під час вступу до вишів.

“МОН готове до проведення ЗНО у безпечних умовах та відповідно до рекомендацій головного державного санітарного лікаря України і епідеміологічної ситуації. Скасування ЗНО є неприпустимим, оскільки це єдиний об’єктивний інструмент оцінювання та механізм прозорого вступу до вишу, а його відсутність створить значні корупційні ризики”, – йдеться в заяві Міністерства освіти і науки.

Зокрема, під час зовнішнього незалежного оцінювання відбуватиметься контроль за дотриманням рекомендацій щодо допуску на ЗНО (температура тіла не вище ніж 37,2 градуса, відсутність ознак респіраторних захворювань, наявність маски або респіратора),

Держпродспоживслужба контролюватиме вимоги до пунктів тестування (відстань між учасниками не менше ніж 1,2 м, масковий режим, наявність антисептиків, дезінфекція приміщень, організована утилізація використаних масок), діятимуть заходи, щоб уникнути скупчень людей (більше часу для входу, проміжки часу для входу різних учасників, правильна організація черг із дистанцією), відбуватиметься супровід медиків і Національної поліції, буде залучено інструкторів не з груп ризику.

Зазначається, що наразі Міносвіти готується до проведення основної сесії ЗНО 25 червня – 17 липня.

Водночас Міністерство охорони здоров’я готує параметри, яким має відповідати епідеміологічна ситуація для безпечного проведення ЗНО. Ці показники повинні затвердити на Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 16 червня 2020 року.

Окрім того, в міністерстві, посилаючись на дані світової статистики, зазначили, що вікова група учасників ЗНО є стійкою до зараження – лише 1,2% усіх хворих на COVID-19 становлять підлітки, тобто ризики зараження мізерні.

Водночас без ЗНО вступ до вишів може стати більш небезпечним з епідеміологічної точки зору, оскільки передбачає великі скупчення людей і складність у дотриманні соціальної дистанції в чергах, під час іспитів. Це створює додатковий ризик для найбільших міст України під час пандемії.

У Міносвіти наголосили, що будь-які спроби скасувати тестування призведуть до повернення нерівного доступу до вищої освіти, який залежить від статків сім’ї вступника або наявності “зв’язків”.