Великий піст 2020 року розпочнеться у понеділок, 2 березня, та триватиме аж до 18 квітня. У цей період християни східного обряду дотримуються певної дієти та особливих правил. Закінчиться Великий піст Великоднем, який 2020 року припадає на 19 квітня. 

Цей піст вважається найсуворішим з усіх. Віруючим рекомендують повністю утримуватися від м’яса, яєць, молочних продуктів (пісні страви). Риба дозволена тільки в деякі свята — Благовіщення і Вхід Господній в Єрусалим. У Лазареву суботу дозволено їсти рибну ікру, – пише ТСН.

Понеділок, середа і п’ятниця — це дні для холодної їжі без олії і термічної обробки — сухоядіння. Дозволено їсти хліб, свіжі або мочені фрукти, квашені або солоні овочі, гриби, мед і горіхи.

У вівторок і четвер дозволена гаряча їжа без олії. Це варена їжа, яка приготовлена без використання олії, наприклад, овочеві та грибні супи, каші і макаронні вироби. Також можна вживати чай, каву, компоти, відвари.

По суботах і неділях можна вживати їжу з рослинними оліями — супи, каші, тушковані і печені овочі, гриби, хліб.

Важливо знати, що календар харчування у Великий піст складається за суворим монастирським статутом. Миряни (не монахи) можуть постити не так строго, з огляду на своє здоров’я, життєві обставини, фізичну працю. Так, наприклад, відмова від олій всі будні дні зазвичай не практикується, як і повне сухоядіння. Деякі повністю виключають рибу з раціону, інші – їдять її частіше, ніж дозволені два раз за весь піст.

Головною метою посту церква називає очищення – як духовне, так і фізичне. Великий піст готує вірян до святкування одного із головних релігійних свят – Великодня.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чим замінити цукор: поради спеціалістів фітнес-клубу “Будуй тіло”