Частина українців відзначають Різдво 25 грудня, інша частина – 7 січня. Як і де знайти золоту середину?

Насправді  і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня, хоча ця дата народження Ісуса Христа умовна: ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти. Про це йдеться у сюжеті програми «На тижні» Ірини Кудрі.

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл показує дві церковні книги Мінеї,  де однакові дати святкування Різдва – 25 грудня.

Річ у тім, що католики і православні святкують Різдво Христове за різними календарями: на Заході –  за григоріанським, а, наприклад, у Росії, Грузії, Сербії та Україні велика кількість віруючих – за Юліанським.

«Вони (православні, – ред.) святкують 7 січня за Юліанським календарем, а ми святкуємо 25 грудня. Але це не щось таке важливе, що перешкоджає об’єднанню християн», – вважає ординарій Луцької дієцезії, єпископ Віталій Скомаровський.

«Є такий підрахунок, що у 2801 році ці календарі внаслідок розбіжності зійдуться, і буде Різдво в один період. Але треба чекати 800 років», – каже історик Сергій Годлевський.

Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни, які жили за Юліанським календарем. Тому Різдво почало помалу наближатися до весни, а Пасха – до літа. За півтори тисячі років Юліанський календар відстав на цілих 10 днів. Саме тоді і виникла потреба провести реформу і запровадити в Європі ще один календар – Григоріанський.  Але не всі країни перейшли на нього.

«В Україні до середини 50-х років це мало дуже велике значення, бо західні українці не хотіли себе ідентифікувати з поляками. Тобто є поляки, а є ми, русини-українці. Це була така політична річ», – каже Сергій Годлевський.

На думку митрополита Луцького і Волинського Михаїла, українці повинні жити за своїм власним календарем.

«Українцям взагалі не треба зациклюватися на календарях. Тому що українці завжди Новий рік як новий період, нову епоху святкували 21 березня», – зазначив він.

Митрополит Київський і всієї України Епіфаній наголосив, що особисто підтримує перехід святкування Різдва на Новоюліанський календар, проте процес має відбутися поступово.

«В нас і так розділень достатньо. Нас і так намагаються ділити за мовою, за релігією, за іншими якимись чинниками. Але ми покликані проводити найперше просвітницьку роботу. Хоча ми святкуємо 25-го, просто за різними календарями. Цю помилку потрібно буде виправити. Але традиція є традиція», – сказав митрополит Епіфаній.

Традиції – це те, що об’єднує усіх саме на різдвяні свята. Однак за роки незалежності в Україні з’явилось багато родин заробітчан, які живуть фактично на дві країни і надва Різдва.

«Вони їздять на заробітки, і у всій Європі, яка святкує 25 числа, це вихідний. Вони повертаються додому, а тут, виявляється, ще піст, а не Різдво, і тому вони шукають, де би була маленька можливість помолитись, щоб, окрім молитви, це застілля, сімейне свято», – розмірковує владика Михаїл.

Про Європейський союз і не тільки кажуть сторінки історії. З’їзд монархів у січні 1429 року підтверджує, що в плані безпеки та  економічного розвитку Західна Україна завжди рівнялась на країни Європи.

Однак як відзначали Різдво періоду З’їзду монархів – не відомо, але у родинах багатьох українців вже склались традиції відзначення цілого періоду різдвяно-новорічних свят, які тривають  від 24 грудня аж до 7 січня.

«Ми були би раді святкувати разом, і ми раді, що святкуємо в різні тижні. Тому що ми починаємо святкування, потім до нас доєднуються православні, греко-католики Тож це просто довше святкування в нас виходить», – каже єпископ Віталій Скомаровський

Близько 400 прихожан костелу святих Петра і Павла відзначають Різдво 25 січня. Але це лише офіційна частина вірян на Волині, насправді їх значно більше.

Тим часом кожен має право вирішити,  як в його родині святкувати  Різдво і за яким стилем. Адже офіційно в Україні з 2017 року 25 грудня – вихідний день, як і 7 січня.

І хоча Україна на порозі календарної реформи і переходу на Новоюліанський календар, більшість каже: цей процес має бути добровільним і поступовим, адже традицій не забереш.

«Ще є звичка, і люди еволюційно мають прийти до того, щоб святкувати 25-го… Я впевнений, що в цій частині Україні вже сьогодні найлогічніше святкувати Різдво Христове 25 грудня», – стверджує митрополит Михаїл.

Але на який день би не припало Різдво у вашій родині, найголовніше – потрібно пам’ятати, що це свято єдності, віри, надії і спільної  молитви.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «З кожним роком 25 грудня людей у православних храмах більшає», – митрополит Михаїл