Яке Різдво «правильне» – 25 грудня чи 7 січня. Думки історика та священників. ВІДЕО
Частина українців відзначають Різдво 25 грудня, інша частина – 7 січня. Як і де знайти золоту середину?
Насправді і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня, хоча ця дата народження Ісуса Христа умовна: ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти. Про це йдеться у сюжеті програми «На тижні» Ірини Кудрі.
Митрополит Луцький і Волинський Михаїл показує дві церковні книги Мінеї, де однакові дати святкування Різдва – 25 грудня.
Річ у тім, що католики і православні святкують Різдво Христове за різними календарями: на Заході – за григоріанським, а, наприклад, у Росії, Грузії, Сербії та Україні велика кількість віруючих – за Юліанським.
«Вони (православні, – ред.) святкують 7 січня за Юліанським календарем, а ми святкуємо 25 грудня. Але це не щось таке важливе, що перешкоджає об’єднанню християн», – вважає ординарій Луцької дієцезії, єпископ Віталій Скомаровський.
«Є такий підрахунок, що у 2801 році ці календарі внаслідок розбіжності зійдуться, і буде Різдво в один період. Але треба чекати 800 років», – каже історик Сергій Годлевський.
Земля робить оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни, які жили за Юліанським календарем. Тому Різдво почало помалу наближатися до весни, а Пасха – до літа. За півтори тисячі років Юліанський календар відстав на цілих 10 днів. Саме тоді і виникла потреба провести реформу і запровадити в Європі ще один календар – Григоріанський. Але не всі країни перейшли на нього.
«В Україні до середини 50-х років це мало дуже велике значення, бо західні українці не хотіли себе ідентифікувати з поляками. Тобто є поляки, а є ми, русини-українці. Це була така політична річ», – каже Сергій Годлевський.
На думку митрополита Луцького і Волинського Михаїла, українці повинні жити за своїм власним календарем.
«Українцям взагалі не треба зациклюватися на календарях. Тому що українці завжди Новий рік як новий період, нову епоху святкували 21 березня», – зазначив він.
Митрополит Київський і всієї України Епіфаній наголосив, що особисто підтримує перехід святкування Різдва на Новоюліанський календар, проте процес має відбутися поступово.
«В нас і так розділень достатньо. Нас і так намагаються ділити за мовою, за релігією, за іншими якимись чинниками. Але ми покликані проводити найперше просвітницьку роботу. Хоча ми святкуємо 25-го, просто за різними календарями. Цю помилку потрібно буде виправити. Але традиція є традиція», – сказав митрополит Епіфаній.
Традиції – це те, що об’єднує усіх саме на різдвяні свята. Однак за роки незалежності в Україні з’явилось багато родин заробітчан, які живуть фактично на дві країни і надва Різдва.
«Вони їздять на заробітки, і у всій Європі, яка святкує 25 числа, це вихідний. Вони повертаються додому, а тут, виявляється, ще піст, а не Різдво, і тому вони шукають, де би була маленька можливість помолитись, щоб, окрім молитви, це застілля, сімейне свято», – розмірковує владика Михаїл.
Про Європейський союз і не тільки кажуть сторінки історії. З’їзд монархів у січні 1429 року підтверджує, що в плані безпеки та економічного розвитку Західна Україна завжди рівнялась на країни Європи.
Однак як відзначали Різдво періоду З’їзду монархів – не відомо, але у родинах багатьох українців вже склались традиції відзначення цілого періоду різдвяно-новорічних свят, які тривають від 24 грудня аж до 7 січня.
«Ми були би раді святкувати разом, і ми раді, що святкуємо в різні тижні. Тому що ми починаємо святкування, потім до нас доєднуються православні, греко-католики Тож це просто довше святкування в нас виходить», – каже єпископ Віталій Скомаровський
Близько 400 прихожан костелу святих Петра і Павла відзначають Різдво 25 січня. Але це лише офіційна частина вірян на Волині, насправді їх значно більше.
Тим часом кожен має право вирішити, як в його родині святкувати Різдво і за яким стилем. Адже офіційно в Україні з 2017 року 25 грудня – вихідний день, як і 7 січня.
І хоча Україна на порозі календарної реформи і переходу на Новоюліанський календар, більшість каже: цей процес має бути добровільним і поступовим, адже традицій не забереш.
«Ще є звичка, і люди еволюційно мають прийти до того, щоб святкувати 25-го… Я впевнений, що в цій частині Україні вже сьогодні найлогічніше святкувати Різдво Христове 25 грудня», – стверджує митрополит Михаїл.
Але на який день би не припало Різдво у вашій родині, найголовніше – потрібно пам’ятати, що це свято єдності, віри, надії і спільної молитви.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: «З кожним роком 25 грудня людей у православних храмах більшає», – митрополит Михаїл
Останні публікації
- Сучасна онкологія: шанси на перемогу над хворобою
- Найкращі локації для святкування дитячого дня народження у Львові
- Медіація як ефективний інструмент для вирішення конфліктів у суспільстві та бізнесі
- Процедура автовикупу в Києві: від оцінки до отримання грошей
- Бренд Hario – легенда у світі кавових девайсів
- Романтичні вихідні за містом
- Прочищення каналізації у Львові: який сервіс обрати?
- Як вибрати вбудовану мікрохвильовку: переваги та особливості
- Переваги використання Sony WH-1000XM5 під час подорожей
- Як купити м’ясо для пельменів: поради щодо вибору ідеального продукту
- Здоровий спосіб життя з жіночими кросівками Nike
- Можливості Unreal Engine: революція в геймдеві
- Вибір ділянки під модульний будинок: на що звернути увагу?
- Двоспальні ліжка: де купити якісні меблі для спальні?
- Навички бізнес-аналітика: що потрібно для успіху у сучасному світі
- Бездоганний тон без відчуття на собі штучної маски – що для цього потрібно
- Балкон і лоджія під ключ: яку компанію обрати?
- Чому потрібно регулярно відвідувати гінеколога
- Учні Ядерної школи РАЕС стали студентами профільних технічних вишів
- Металеві стелажі: основи та переваги для складів і магазинів
- Незалежний театр «Гармидер» представив новий сезон: стилістка, прем’єри, пітчинг
- Судять аферистів, які понад рік видурювали гроші у матерів і дружин військових
- На благодійному турнірі на Рівненщині зібрали 34 тисячі гривень для ЗСУ
- Син пішов воювати услід за батьком: історія ковельчан Андрія та Миколи Лукашуків
- Чи можна на електричному грилі готувати здорову їжу?
- 7 найкращих трилерів: топ станом на 2024 рік
- Коли варто перевірити свою ендокринну систему
- Плануєте вихідні у Львові? Топ місць, які варто побачити
- ЧИМ ГАТИЛИ РОСІЯНИ ПО ЛУЦЬКУ, ЯКЕ ПОВІТРЯ ПІСЛЯ ОБСТРІЛУ, СТАН ПОСТРАЖДАЛИХ. Новини, вечір 26 серпня
- Нічого собі ранок! Луцьк оговтується після вибухів
- Традиції пов’язані з рушниками – що цінували наші предки