За даними фахівців, Україна втратила близько 25% орних земель – частина з них замінована, інші – під тимчасовою окупацією. Це, безумовно, вплине на врожай цього року і прибуток від нього. Ситуацію ускладнюють і заблоковані росіянами порти, адже більшість зерна ми вивозили саме через Чорне море. 

Про те, чого чекати аграгіям цього року, розповідає розповідає народний депутат України Іван Чайківський у програмі “Актуально”.

За його словами, врожай буде залежати не лише від кількості засіяних земель. По-перще, цьогоріч була холодна затяжна весна, а це – не дуже добре для посівної. По-друге, аграрії викручувалися, як могли: хтось сіяві неякісне насіння (бо іншого не мав), хтось – не підживлював мінеральними добривами.

“Я прогнозую, що цьогоріч ми будемо мати 60-80 тонн врожаю зернових. У мирний час Україна сподивала біля 20 мільйонів тонн зерна всього. Зараз, коли в нас виїхало близько 8 мільйонів людей, цей показник понизиться. Ми будемо споживати приблизно 15 мільйонів тонн.

Тобто, якщо ми зберемо 65 мільйонів тонн зерна, 15 використаємо для власного споживання, то ще 50 треба буде продати. Ділимо цю кількість на 12 місяців і отримуємо цифру – приблизно 4 мільйони. Саме стільки ми маємо реалізувати щомісяця”, – каже нардеп.

Майже усі наші логістичні шляхи вивезення зерна вели до Чорного моря, де наразі все заблоковано. Втім, є й альтернативні логістичні маршрути. Зокрема, автомобільний чи залізнодорожний транспорт. Наразі таким чином, каже Іван Чайківський, ми можемо вивозити до 2,5 мільйонів тонн зерна в місяць.

“Отже, треба ще якось продати близько 1,5 мільйона тонн. Я вважаю, що потрібна комплексна програма розвимтку аграрного сектору, аби більше зерна обробляти тут, в Україні. Для прикладу: якщо сьогодні виростити 1 кг м’яса треба згодувати тваринам 3 кг зерна. Отже, замість трьох тонн зерна ми можемо вивезти одну тонну м’яса. Це ж легше, правда? І це вигідно для кожної сфери аграрного сектору”, – зауважив народний депутат.