Скульптура доньки князя Ярослава Мудрого – Анни Ярославни, київської княжни-майбутньої Королеві Франції – незабаром прикрасить один зі скверів древнього Лучеська. Так наше місто стане частиною «Шляху Королеви».

Волинська столиця, напередодні, отримала авторську репліку пам’ятника у подарунок від усієї громади Києва та команди фестивалю «Anne de Kyiv Fest», яка привезла до Луцька виставу «Едігна. Донька Анни Київської і Генріха І». Це історично-міфологічний мультимедійний перформанс за участю українських театральних зірок, літературною основою якого стала драматична поема українського автора Олександра Ірванця.

У виставі розгортається історія внучки Ярослава Мудрого – Едігни. Переказують, що дівчина дуже хотіла втекти з Парижа, бо її непереборно вабив Київ – місто діда, князя Ярослава. І вона це зробила…

Згідно з легендами, Едігна, подорожуючи, поселилася в дуплі старої липи. І нібито прожила там майже три десятиліття! Як черниця в келії. Попри все, Едігна протягом свого складного життя навчала дітей, залучала людей до християнської віри. У 1060 році римо-католицька церква проголосила її блаженною.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Едігна. Донька Анни Київської і Генріха І»: у Луцьку презентували історичний перформанс. ФОТО

Як відомо такий само пам’ятник Анні Ярославні, київській княжні-майбутній Королеві Франції, встановили в листопаді 2016 року в Києві. Він стоїть на Львівській площі в центрі міста. Скульптура зображує українську княжну, дочку Ярослава Мудрого, королеву Франції Анну Київську у вигляді дитини (адже саме її дитячі роки минули в Києві, а у віці близько 18 років княжна вийшла заміж за Генріха I та переїхала до Франції). Українці Анні волею долі судилося стати королевою Франції, прабабусею майже 30 європейських королів, тисячі визначних європейських принців і аристократів, організаторів Хрестових походів, видатних політиків і знаних людей цілого Світу.

Скульптури Анни-дитини, авторства Костянтина Скритуцького, частина великого проєкту «Шлях Королеви», ініціатор якого – головний куратор Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kyiv Fest». У межах проєкту планують встановити авторських реплік пам’ятника на шляху Анни Київської до Франції. Станом на 2018 рік, 2 жовтня 2018 року встановлено пам’ятник в Тулузі, Франція. А також офіційно мерією Києва і фестивалем «Anne de Kyiv Fest» передано для встановлення в польському Кракові. Перемовини щодо інших міст тривають.

«Шлях Королеви» – наочна демонстрація тези, що мрії будь-якої маленької українки мають збуватись. І нині кожна маленька українка може стати Королевою: в спорті, літературі, мистецтві… У будь-якій царині, яку вона для себе обере.

Очі дитини-майбутньої Королеви замріяно вдивляються в своє майбутнє. І всі міста, в яких встановлять авторські репліки пам’ятника, відтепер і Луцьк, маленька Анна Київська бачила у своїх мріях і снах, які стали реальністю.

Окрім того, проєкт «Шлях Королеви» стає цікавим туристичним маршрутом для людей, зацікавлених історією України-Русі та її міжнародних зв’язків.

Фото Поліни Березюк та із сайту Луцької міської ради