Нутриціологиня Каріна Настенко розповіла, які продукти краще обирати для правильного харчування та коли і як їх правильно споживати.

Про це йшлося у програмі «Телемедицина» на 12 каналі 27 грудня.

Солодощі

«Хочете багато солодкого – тоді давайте знайдемо таке солодке, яке можна їсти у достатній для вас кількості. Якщо це еклери з масляним кремом, то, звичайно, не варто ними об’їдатися: один еклер на другий сніданок можна з’їсти. Але дуже важливо обирати альтернативу солодощам. Якщо ви раніше любили масляні торти – то зараз треба полюбити щось інше. Я не пропагую, щоб всі полюбили якісь хелсі-солодощі, але спробувати щось нове – чому б і ні, до того ж якщо це можна з’їсти у трішечки більшій кількості.

Щодо шоколаду, то якщо це чорний гіркий натуральний шоколад – багато його не з’їси. А якщо беремо молочну «Мілку» з полуничним наповнювачем, легко з’їсти плитку і цього не усвідомити. Загалом дозволено 30-40 г шоколаду. Це приблизно 4 квадратики «Мілки».

Хліб

«Якщо ви їсте хліб або булку з солодким чаєм на ніч перед сном, то вам потрібно переставати це робити. А якщо зранку підсмажуєте собі тост із цільнозернового хліба чи з висівкової булочки – можна. Норма – 40 г хліба. Це 2 стандартні тости.

Не варто їсти з хлібом макарони, картоплю… Загалом чому ми їмо щось із хлібом? Тому що нас у дитинстві так привчили: їсти треба із хлібом, щоб було ситніше.

Хліб можна не їсти. Але чому б не їсти правильний хліб? Скільки? Якщо це легкий хліб із якоїсь пекарні, 40 г хліба – це буде стандартна булочка. Якщо це хліб із насінням, він важкий, і це буде менший шматок».

М’ясо

«Якщо ви на схудненні, то краще віддавати перевагу білим сортам: індичка, перепілка, курка. Але не забувати їсти і червоне м’ясо. У людей є така установка, що коли худнеш – можна їсти тільки відварну курячу грудину. Це не так. Потрібно, щоб і червоне м’ясо було в раціоні 2-3 рази в тиждень. Можна брати телятину, яловичину. Якщо баранина молода і нежирна – на обід можна з’їсти, для вечері вона буде зажирна. У свинині дуже багато антибіотиків».

Сало

«Сало їсти дуже корисно, але важливо дотримуватися порції».

Риба

«Якщо говорити про вечерю, краще обирати білу рибу. Жирніші сорти – лосось, скумбрію –можемо їсти на обід чи на сніданок. Не рекомендуємо вживати вугор.

Корисна риба тушкована, запечена, на грилі, на мангалі. Смажена на олії у клярі – ні. Якщо ми у гостях, і є риба в паніровці, потрібно паніровку зняти, а з’їсти лиш рибу».

Нагадаємо, Каріна Настенко пояснила, з чого починати правильне харчування, і дала рекомендації, як зменшити шкоду від процесу смаження.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як правильно вийти з посту. Поради нутриціологині. ВІДЕО