Верховна Рада України 11 липня ухвалила у другому читанні новий виборчий кодекс №3112-1 з відкритими списками.

“За” проголосували 230 депутатів. “Проти” – 8, “утримались” – 9, не голосували – 44, – повідомляє Прямий.

Голосування за виборчий кодекс виявилось одним з найскладніших – парламентарі 17 раз голосували  за повернення до правок. Відзначимо, серед авторів даного законопроекту №3112-1 – голова парламенту Андрій Парубій.

Закон передбачає застосування виборчої системи, яка дозволяє персоніфікувати голосування (“відкриті” списки кандидатів), що вимагає введення регіональних виборчих округів.

Аналогічну виборчу систему пропонується застосовувати також на виборах депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад міст, у яких кількість виборців перевищує 90 тис. осіб (до таких міст відносяться всі обласні центри, а також кілька інших міст обласного значення).

При цьому на виборах міських голів таких міст пропонується застосувати виборчу систему абсолютної більшості.

Так, новий виборчий кодекс за відкритими списками вступить у дію з 2023 року. Таким чином, документ буде діяти з наступних чергових парламентських і президентських виборів.

За інформацією 24 каналу, в бюлетені буде лише дві графи: “Номер партії, за яку віддаєте свій голос” та “Номер кандидата у народні депутати з партійного списку”. У них треба буде записати порядковий номер партії, та кандидата з неї. Якщо кандидат у народні депутати набере відповідну кількість голосів виборців, він зможе переміститися вверх по списку, або навпаки опуститися вниз.

Депутатські мандати розподілятимуть пропорційно за результатами виборів. Чим більша підтримка партії, тим більше мандатів вона отримає. Місця у сесійній залі займуть ті кандидати, які отримали найбільшу підтримку в своєму регіоні.

Прохідний бар’єр знизиться з 5 до 4%, тому більше партій зможуть потрапити до парламенту. Але щоб система запрацювала, парламент має зібрати щонайменше 226 голосів на його підтримку.